Az idei évhez képest mintegy tíz százalékkal, 88 milliárd forinttal csökken jövőre a Szociális és Munkaügyi Minisztérium költségvetése. Herczog László szerint azonban a csökkenés inkább technikai jellegű, ami a gázártámogatás csökkentéséből és a járulékcsökkentés hatásából áll össze, így valójában csupán tízmilliárd forintnyi elvonásról van szó. – A számok mögé kell nézni. Mivel öt százalékponttal csökkentek a járulékok, egy száz forintos bér kifizetéséhez öt forinttal kevesebb bruttó bérköltséget kell odaadni az intézményeknek – magyarázta a miniszter. Elmondása szerint az idei mintegy 63 milliárdról 25 milliárd forintra csökken jövőre a lakossági gázártámogatás, mivel a kormány a gáz világpiaci árának csökkenésére számít. „A szabály nem változik”, ám a negyedik kategóriába eső jelenlegi támogatottak jövőre már nem kapnak segítséget. Herczog elmondta, az intézmények működtetése nagyjából az ideihez hasonló szinten marad, ha itt is figyelembe veszik a járulékcsökkenést. Az úgynevezett fejezeti kezelésű előirányzatoknál a kiadási főösszeg 76,2 milliárd forinttal csökkent az idei eredeti előirányzathoz képest; ebből a járulékcsökkentés hatása 26,1 milliárd forint. A miniszter úgy fogalmazott, a büdzsé tervezetének elkészítésekor a foglalkoztatás segítését, illetve azt tekintették prioritásnak, hogy a hátrányos helyzetűek, a rászorulók ne szenvedjenek el több hiányt. Így jövőre várhatóan több pénz jut majd az Út a munkához programra; az idei 97 milliárd forintról a program költségvetése 110 milliárd forintra emelkedik, és további 7,5 milliárd forint európai uniós forrás is rendelkezésre áll majd.
Közös sztrájk? A Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete levélben fordult a közösségi közlekedésben működő társszakszervezetekhez, hogy közösen lépjenek fel a kormány szándéka ellen, miszerint negyvenmilliárd forintot vonna ki a területről a jövő évi költségvetésben. Minden törvényes eszközzel, a társszakszervezetek együttműködésével lépne fel a közoktatást érintő megszorítások ellen a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is.
A Ligánál az EDDSZ. A Liga Szakszervezetekhez csatlakozott az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ). Az érdekképviselet olyan szövetséghez akar tartozni, amely pártpolitikától független – indokolták a döntést. Az EDDSZ eddig a Szakszervezetek Együttműködési Fórumához tartozott, amelynek elnöke Varga László, testvére Varga Zoltán önkormányzati miniszternek, fia pedig a Fiatal Baloldal elnöke.
McEnroe a tetőn csüng Wimbledonban, közben Fucsovics miatt ekézik
