Halállal fenyegették foglyaikat a CIA-sok

Sokáig vetnek még hullámokat a Bush-kormány terrorizmusellenes intézkedései során elkövetett jogsértések, embertelenségek. Ezúttal a kivégzéssel fenyegetés mint kihallgatási technika került az ilyen fellépést elvető, hivatalos vizsgálat indítását fontolgató Obama-adminisztráció és a tényfeltáró médiumok látóterébe.

2009. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Grúz segítség. Grúzia kész befogadni a Guantanámón fogva tartottak egy csoportját, adta hírül a The Washington Postra hivatkozva a Rusztavi-2 tévécsatorna. Az értesülések szerint Tbiliszi és Washington a napokban egyeztetett ez ügyben, amelynek tényét megerősítette Temur Jakobasvili kormányfőhelyettes is. Mint az EUobservernek nyilatkozott, végső döntés még nincs, Grúzia azonban jelezte készségét a foglyok egy csoportjának befogadására. Iraklij Szesziasvili biztonságpolitikai szakértő ezt kommentálva elmondta, Tbiliszi válasza a felkérésre az ezzel megnövekvő terrorveszély ellenére sem lehetett kérdéses, hiszen az Egyesült Államokhoz fűződő partneri kapcsolatok sok mindenre kötelezik Grúziát. Magas beosztású tisztviselők a belga portálnak viccesen úgy fogalmaztak, Tbiliszi az összes guantanámóit befogadná, ha Washington katonai bázist létesítene az ország területén. (S. G.)


Az, hogy egy kommunista vagy bármely autoriter diktatúra kivégzéssel fenyegetve és a kínzás, bántalmazás legrafináltabb módszereivel csikar ki információkat az ellenséges hadifoglyokból vagy éppen saját ellenzékéből, nem meglepő. A világ vezető demokráciájának közvéleménye és új elnöke azonban nem tud könnyen napirendre térni afelett, hogy az Egyesült Államok 2001. szeptember 11-e után ugyanilyen módszerekhez folyamodott.
Miután Barack Obama leállíttatta a kínzások alkalmazását, és ígéretet tett a guantánamói börtöntábor bezárására, újabb és újabb kiszivárogtatások nyomán a Bush-éra gyakorlatának egyre nagyobb hányada kerül napvilágra. A Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) által szerződéses alapon foglalkoztatott, vallatási módszereket kidolgozó, oktató és a gyakorlatban is alkalmazó pszichológusok ügye után a Newsweek hetilap most azzal állt elő, hogy megtudta: a cég kihallgatótisztjei két ízben pisztollyal és fúrógéppel (azaz halállal) fenyegették egyik foglyukat. Az illető Abd al-Rahim al-Nasiri volt, akit még a haditengerészet Cole rombolója elleni, 17 életet követelő 2000-es merénylet kitervelésével gyanúsítottak. Hogy nyomatékosítsák a kivégzési fenyegetést, a szomszéd cellában elsütöttek egy fegyvert, amire a fogoly azt hihette, hogy az egyik társát már meg is ölték.
Az erre vonatkozó információt egy jogvédő szervezet nyomán, bírósági végzésre hozták nyilvánosságra, eredetije egy 2004-es belső CIA-s anyagban található. Az ilyesfajta vallatásokra 2006 előtt került sor a CIA külföldi titkos börtöneiben, majd az embertelen módszereknek is kitett foglyokat átszállították Guantánamóra. Eric Holder igazságügy-miniszter rövidesen dönt arról, hogy nyomozást indít-e a CIA kiterjesztett kihallgatási programját illetően.
– Az amerikai kormány új terrorizmusügyi kihallgatási részleget alakít, amely közvetlenül a Fehér Háznak lesz alárendelve – közölte tegnap Bill Burton elnöki szóvivő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.