Kincskeresők a löszben

Hanthy Kinga
2009. 09. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha Dunaszekcsőn leomlik a löszfal, végleg elpusztul a római limes egyik fontos, feltáratlan szakasza. Az omlás előbb-utóbb bekövetkezik, a löszfalnak ilyen a természete, csak az óvatlan emberek hiszik, hogy a szép kilátás a fal szélére épített teraszaikról örökké tart. Emlékszünk még az ijesztő dunaszekcsői fotóra, a kettészakadt nyaralóra, amelyikből, aki akarta, értette az üzenetet. De a Farkas Erika vezette A Hely című műsorban nem a természetnek erről a jelenségéről volt szó ott az őrökkel védett, életveszélyes löszfal tetején (ahol egy katasztrófaturista is szerencsétlenül járt már), hanem a kincskeresők és a régészek közötti összebékíthetetlen ellentétről. A konfliktus előkerül időről időre, ilyenkor mindenki elmondja az érveit és ellenérveit. Azt már csak mostanában hallani viszont a szakemberektől, hogy a legnagyobb biztonságban a föld alatt lévő, bolydítatlan történeti emlékhelyek vannak. Amihez ember nem nyúlt.
A kincskeresőt fémdetektoros gonosz rablónak képzeljük (lásd Seuso-kincs és a vele kapcsolatba hozott gyilkosság), ám a többség nem ilyen, hanem szenvedélyes, mint egy horgász vagy vadász. Úgy a kettő együtt. A legtöbb kincskereső pontosan tudja, mit keres, ért az előkerült tárgyhoz, és nem eladni szeretné, legfeljebb számára még becsesebb darabért elcserélni. A régész nem irigységből haragszik a kincskeresőre, hanem mert azt szeretné, ha ő találná meg a tárgyat, és annak a környezetét is módja lenne megvizsgálni, mivel csak a komplett környezettel együtt érvényes a történeti üzenet. Nemrégiben majdnem nyilvánossá tették a magyar régészeti lelőhelyek pontos adatait, de kiderült, hogy nincs rá pénz. Akkoriban nagy volt a felbolydulás, a régészek soha nem látott egységben sorakoztak fel a rendelet ellen, és a kincsvadászok mellett még a multikat is emlegették, hiszen nyilvánvaló volt, hogy a lobbiérdeküket nem a detektoros gyűjtőknek sikerült kormányzati szinten érvényesíteniük. A kincsvadászt vonzza, a multit taszítja a régészeti lelőhely, ez utóbbinak esze ágában sincs ásatás végére várni, sőt arra pénzt adni. Visszatérve régészek és kincskeresők viszonyára, A Hely stábja – Mohácsi Edit, Farkas Erika és Markovics Ferenc – szépen újra körüljárta ezt a problémát, bár sokat hozzátenni nem tudott. Ehhez már nem is nagyon lehet. Az idők során mindenki mindent elmondott. A megoldás, a békekötés nem körvonalazódik, és addig nem is fog, amíg a föld mélyében található régészeti leleteket kötelezően be kell szolgáltatni az államnak. De nem lehet olyan törvényt sem hozni, amelyik az államnak ezt a jogát részlegessé teszi, hiszen az olyan kiskapu lenne, amelyiken a sötétben ólálkodók is ki-be járhatnak. A folyamatos raktár-, kiállítóhely- és pénzhiánnyal küszködő múzeumoknak pedig valóban nem kell minden római garas.
A dunaszekcsői löszfal, úgy tűnik, ezt a dilemmát hamar megoldja. Mivel életveszélyes, régész ott már nem dolgozhat. Korábban, amíg lehetett volna, pénz nem volt a feltárásra. Ha a fal beleszalad a Dunába, akkor viszi a limest, és jöhetnek a kincskeresők, mert már nem lesz adatszolgáltató történeti környezet. De ne kívánjunk a magyar régészetnek sok dunaszekcsői löszfalat. Kívánjunk viszont boldogabb és békésebb éveket.
(A Hely, Kossuth rádió.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.