Kiüresített törvényhozás és demokrácia

Zárug Péter Farkas
2009. 09. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar politikai aréna és benne a politikai erőtér totális átalakuláson ment keresztül az elmúlt fél évben. Olyan változásokon van túl röpke öt hónap alatt a magyar politikai rendszer, amelyről elitje korábban úgy gondolta, hogy már soha nem következhet be. Az EP-választások arra is rámutattak, hogy a változások iránya nem az elitek spekulatív politikacsinálásának irányvonalát szolgálják ki vazallus módon, hanem bennük sajátos igények és többpárti akarat jelentkezik.
A földcsuszamlásszerű átalakulás után a héten utolsó parlamenti évadjába fordult a magyar pártrendszer parlamenten belüli és azon kívüli része egyaránt. Lassan bár, de úgy tűnik egy végtelennek tűnő ciklus végéhez érünk. A korábban sokak által remélt, sőt tévesen jósolt előre hozott választások lehetősége végleg elszállt. 2006 szeptemberétől máig egy olyan politikai ciklus fut ki az elkövetkezendő hónapokban, amely a legtöbb kárt tette a harmadik Magyar Köztársaság demokratikus intézményrendszerében. Csapdába került a magyar közjog, a gyurcsányi politika megfosztotta a magyar demokráciát annak morális tartásától. Az ellenzék az alkotmányosság fogságába esett, és erőtlennek bizonyult egy 2010 előtti előre hozott választás kikényszerítésében.
Mindeközben a magyar állam a végső kifosztottság állapotába került a tomboló neoliberalizmus miatt, a társadalom pedig a sokéves parlamenti teljesítményt saját elszegényedésével, sőt nyomorba taszításával azonosította. A kiábrándulás és elidegenedés radikalizálódott, ez pedig felbontotta azt a kettős politikai rendszert, amely az MSZP–SZDSZ baloldali, és a Fidesz–KDNP jobboldali monopóliumában testesült meg 2009. június 7-ig.
Magyarországon a választók nyáron egy új politikai aréna létrehozatalára tettek kísérletet, egyértelműen üzenve ezzel a kormánynak és a húsz éve változatlan politikai elit vezető köreinek. Az eredmények jelzik: a magyar társadalom torkig van az MSZP–SZDSZ hétéves uralmával, és kifejezetten büntette őket június 7-én.
A tavaszi ülésszak végén még úgy tűnt, hogy jelentős Fidesz-fölény mellett, de kétpárti parlament felé halad a politikai aréna. Az EP-választás arra is rávilágított, hogy a csapdába került demokrácia kiútját a választópolgárok nem a váltógazdálkodásban, hanem az erőviszonyok átalakításában látják.
Ennek eredményeként felrobbant a balliberális univerzum, megszűntek a korábban véglegesnek gondolt politikai monopóliumok – lásd a liberális irányvonal képviseletére mára öt különböző formáció és három párt adta be igényét! –, és a Jobbikkal megjelent egy olyan politikai tömb, amely keresztbe fekszik a két nagy párt szavazóbázisán, és egyszerre képes szavazatokat rabolni az MSZP-től és a Fidesztől.
A legutóbbi hetek felmérései azonban a Jobbik szimpatizánsainak csökkenését mutatták. Biztos részvételüket egy elkövetkező parlamentben ugyanakkor egyetlen közvélemény-kutató sem kérdőjelezi meg. A párt szimpatizánsainak felmérések során mért ingadozását egyfelől Orbán Viktor együttműködést elutasító nyilatkozata, másfelől a pártot körülvevő elhallgatási spirál jelensége befolyásolja. Ez utóbbi fogalmat Elizabeth Neumann arra a választói magatartásra alkotta, amikor a szavazó, valamiért – akár több okból – nem mondja meg, hogy kire adja szavazatát, s így a voksolás meglepetést okoz az elbizakodott politikai erők számára. A Jobbik esete tipikus.
A magyar politikai erőtér tehát a parlament őszi ülésszakára egyértelműen és a korábban nem várt módon tolódott jobbra. A valódi változások közeledtét a fővárosi – húsz évig tartó – balliberális univerzum zártságának felbomlása mutatja leginkább. A rendszerváltozás politikai ingája húsz év alatt hol jobbra, hol balra lengett ki eltérő kormányzatokat hozva létre, ugyanakkor az ország központja e változásokat soha nem követte. Budapestet a balliberális oldal birtokba vette, kisajátította és legfőbb zsákmányterületeként használta.
Korrupt, elitista zárt világa 1990-től innen pumpálta az éltető pénzt neoliberális rendszerébe húsz éven keresztül. Csakhogy mindeközben a balliberális kör oligarchái mára felemésztették életben maradásuk másik nélkülözhetetlen feltételét, saját baloldali társadalmi támogatottságukat.
Az Országgyűlés munkájára mindez nagymértékben rányomja bélyegét az előttünk álló hónapokban. A Bajnai-kormány – soha nem tapasztalt módon – az őszi ülésszak előtt már átadta a költségvetés tervezetét a leköszönő házelnöknek, és a miniszterelnök évadnyitó beszéde is érdemben egyetlen törvényhozásbeli feladatot jelölt meg: a költségvetés meghozatalát.
E téren az MSZP- és az SZDSZ-frakció támogató egységet mutatnak, de talán ez az egyetlen ügy, amire az egységük igaz.
A két párt szétzilált belső viszonyai, a hangos korrupciós ügyek, az országos és megyei listákon betöltendő helyekért való küzdelem mind lehetetlenné teszi, hogy az őszi ülésszaknak normális jogalkotási munkarendje legyen. Nem véletlenül vetődött fel annak a lehetősége is, hogy decemberben zárja le a kormány és a kormánypárt/ok a 2006 óta tartó választási ciklust. Ez formálisan kétféleképpen mehetne végbe. Egyfelől, ha a kormány lemondana, másfelől, ha a parlament feloszlatná önmagát, s így már 2010 első hónapjaiban lezajlana a kampány és a választás, s a tavaszi ülésszakot már egy újonnan alakult Országgyűlés kezdené meg.
Az utóbbi forgatókönyv esetében a csonka parlamenti ciklus egyben azt is jelentené, hogy a Fidesz által óhajtott előre hozott választás nem a demokratikus elvárások teljesítése végett következik be, hanem a magyar politikai életben 1998-tól egyre erősödő, és 2006-tól eluralkodó jogtechnikai politizálás eredményeként tolódik előrébb néhány hónapot a vártnál.
Az MSZP belső konfliktusai, miniszterelnök-jelöltjének kiléte azonban még módosíthat e csonka évad menetrendjén. A nagy küzdelmek végén állva maradottak még dönthetnek úgy a szocialisták körében, hogy nem oszlatják fel a parlamentet, hanem újabb, rekordrövid tavaszi ülésszakkal formálisan kitöltik a négyéves választási ciklust. Már 2006 februárjában is felhívtam a figyelmet, hogy a választási években a parlamenti elit egyre formalizáltabbá tette a tavaszi törvényhozást, és a választásokra való hivatkozással rendre abban egyeztek ki, hogy az Országgyűlésben már nem végeznek érdemi munkát. E felfogás csúcsát e ciklus elején tapasztaltuk, amikor mindössze két hét volt a tavaszi ülésszak.
A költségvetés valószínűsíthető elfogadása, a nagy pártküzdelmek lecsengése után tehát vagy így, vagy úgy, de csonka évaddal zárja munkáját ez az Országgyűlés. A törvényhozás intézményi működését a szocialista–liberális kormányzat hétéves kormányzás eredményeként ugyanúgy kiüresítette, ahogyan az egész magyar demokráciát.

A szerző politológus

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.