Kritikus fogadtatás

A Németországba látogató Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő első találkozója a diplomáciai udvariasság keretében zajlott, a folytatás azonban már közel sem volt ennyire zavartalan. A zsidó állammal szemben oly odaadó politikát folytató Berlin ezúttal határozott követelésekkel fogadta a vendéget, akinek vizitjét a hazai média kritikus hangú tudósításai vezették be.

Stefan Lázár
2009. 09. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Netanjahu tárgyalásainak középpontjában az izraeli telepesek problémája állt. A négy éven keresztül a köztársaság nagykövetségét vezető Rudolf Dressler – ott szerzett tapasztalataira támaszkodva – kétségét fejezte ki, hogy sikerül ismét megindítani a tavaly megszakadt béketárgyalásokat. Mint fogalmazott, nem hisz abban, hogy Izrael hajlandó beszüntetni a települések kiterjesztését az 1967-ben elfoglalt palesztin területeken, és kész elismerni egy életképes palesztin államot.
Netanjahu megérkezése előtt Angela Merkel kancellár egy tv-nyilatkozatban több kompromiszszumkészséget követelt Netanjahutól, határozottan állást foglalt a két állammegoldás mellett, és óvott attól, hogy az idevágó tárgyalásokat halogassák. Felszólítását annak ismeretében fogalmazta meg, hogy az izraeli kormányfő előzetes megbeszélései Londonban Gordon Brown brit miniszterelnökkel és George Mitchellel, az Egyesült Államok közel-keleti megbízottjával semmilyen előrehaladást nem hoztak. A Netanjahu-kabinet kompromisszumos javaslata ugyanis a már megkezdett építkezések folytatását irányozza elő, és csak ezen túlmenően hajlandó beszüntetni a további projektek állami támogatását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.