Láthatatlan döntéshozók

Sajnálom, de nem áll módunkban – ezzel a sablonválasszal utasítja el a bankok többsége a kompromisszumért esdeklő ügyfeleket. A lapunkat megkereső olvasóink általában el sem jutnak olyan banki ügyintézőig, akinek jogában állna mérlegelni a panaszukat. A pénzügyi felügyeletet megrohanták a bankokkal elégedetlen emberek.

Csécsi László
2009. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába telefonálok be a bankba, csak egy ügyintézőig juthatok el, akinek nincs felhatalmazása arra, hogy eljárjon az ügyemben – mesélte elkeseredetten egyik olvasónk. Egy másik panaszos szerint a bankfiókokban sem jobb a helyzet. – Aki elég harcias, a fiók vezetőjéhez talán bejuthat, de döntés még azon a szinten sem születhet. Ez a helyzet a szolgáltatókkal is: sehol egy döntéshozó, egy ember, aki válaszolna a kérdésekre. – Az ügyintéző csak nyugtatgat, vagy megpróbál lerázni, hiszen mást úgysem tehet – osztotta meg velünk a tapasztalatait egy másik panaszos. – Én először az ügyintézőkre borítottam rá minden indulatomat, mert felidegesített, hogy nem tudtak válaszolni. Aztán rájöttem, hogy semmi értelme őket bántani. Ma már előre közlöm velük, csak azért mondom el a véleményemet, mert tudom, hogy felveszik – tette hozzá az olvasónk. Amióta megszaporodtak a fizetési nehézségek, sok ügyfél érzi úgy, hogy a bankok igyekeznek lerázni őket. Az adósok érdekképviseletét felvállaló civil szervezetek pedig úgy látják, hogy a pénzintézetek gyakran csak akkor ülnek le tárgyalni az ügyféllel, ha egy felkészült ügyvédet is visz magával.
Pedig a vitás ügyek gyors rendezésére mind nagyobb szükség lenne, ugyanis folyamatosan nő a bankokhoz, civil szervezetekhez és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez (PSZÁF) érkező panaszok száma. A Banki Hitelek Károsultjainak Egyesületétől például nemrégiben azt az információt kaptuk, hogy az év eleje óta szaporodnak a megkeresések. Az irodák bejáratánál már a nyitás előtt sorok állnak.
A PSZÁF-hez fordulók száma is jelentősen megemelkedett az elmúlt hónapokban. A pénzpiaci témájú panaszokból például közel kétszer annyi érkezett a PSZÁF-hez, mint egy évvel korábban. Ugyanakkor a felügyelet sajtóosztálya lapunkkal közölte, hogy a legnagyobb növekedés a befektetési szolgáltatásoknál figyelhető meg, ahol korábban szinte nem is voltak panaszügyek. A lakáshitelekkel, fogyasztási hitelekkel, lízingtevékenységgel, valamint a betéti konstrukciókkal kapcsolatos ügyek száma háromszorosára nőtt az elmúlt egy évben. Ennél kevésbé, de még mindig ötven százaléknál nagyobb mértékben emelkedett a készpénzforgalomra és a folyószámla-vezetésre vonatkozó panaszok száma.
Összességében elmondható, hogy a pénzpiaci szektoron belül az első félévben a hitelezéssel kapcsolatban érkezett a legtöbb panasz, amelynek részaránya közel a kétharmadát teszi ki az összes megkeresésnek.
A PSZÁF sajtóosztálya közölte: nem jellemzők azok az észrevételek, amelyek arra vonatkoznak, hogy az ügyintézők nem tudnak felvilágosítást nyújtani. Azt azonban hozzátették: elképzelhető, hogy egyes ügyintézők nem tudnak a hitelelbírálás aktuális helyzetéről, mert az a központban folyik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.