Semmiféle anyagi eszközük nincs az önkormányzatoknak arra, hogy a kormány bérlakásprogramjának augusztus végétől hatályban lévő lehetőségével élhessenek – erről számoltak be az MTI-nek települési vezetők Békés, Csongrád, Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar, Pest, Bács-Kiskun és Fejér megyéből. A kormány ugyanis nem biztosít a programhoz vissza nem térítendő támogatást, ehelyett az önkormányzatokat újabb hitelfelvételre kényszerítenék, hogy így kezeljék a kilakoltatási problémákat. A bajba jutott lakáshitelesek megsegítéséről szóló törvény elvileg előjogot biztosítana az önkormányzatoknak, hogy a területükön kényszerárverezésre kerülő ingatlanokat megvásárolhassák, és azokat a bajba jutott tulajdonosoknak bérbe adhassák, a kormány azonban nem hajlandó forrást rendelni az adásvételhez. A Sikeres Magyarországért nevű program kerete ugyanis csak hitellehetőség, miközben az amúgy is hozzávetőlegesen 800 milliárdos adósságállománnyal küzdő településektől jövőre 120 milliárd forintot szándékoznak elvonni.
A központi forrásokat hiányoló települések vezetői tegnap kifejtették: a legtöbb helyen nincs saját pénz a vásárlásra, és nem szeretnének újabb kölcsönöket felvenni. A tiltakozó önkormányzati vezetők szerint több szempontból is aggályos a probléma áthárítása a napi megélhetési gondokkal küszködő településekre: ugyanis semmiféle garanciájuk sincs arra, hogy a nehéz gazdasági helyzetben az önkormányzat tulajdonába kerülő ingatlanok után fizetendő díjakat valóban viszontlátják, így nem lesz miből fizetni az újabb kölcsönök törlesztőrészleteit. Másrészt az idei költségvetésekben nincs tartalékuk, ráadásul korábbi hitelfelvételeik részleteit is fizetniük kell. A legtöbben a pénzügyi fedezetet hiányolják, magát az elképzelést, hogy a kilakoltatást elkerüljék, helyesnek találják.
– Egyelőre sem a költségvetésben, sem a lakásalapban nincs ezen ingatlanok megvásárlására fedezet – nyilatkozta a távirati irodának Lövei Tünde, a debreceni önkormányzat sajtóreferense, aki szerint most egyeztetnek a szociális feladatok átalakításáról. Érden például azt közölték, hogy már eddig is 900 millió forintos működési hiánnyal küszködnek, így semmiféle anyagi eszközük nincs az esetleges vásárlások lebonyolítására.
– Amikor a kormány még a plenáris ülésszak végén az önkormányzati bizottság elé terjesztette az önkormányzatok lakáskivásárlási lehetőségéről szóló javaslatát, már jeleztük: látszatintézkedésről van szó, ha nem rendelnek mellé vissza nem térítendő forrást – fogalmazott lapunknak Kovács Zoltán, a testület fideszes alelnöke. Hangsúlyozta: pénz nélkül a feszültséget a települések szintjére tolja át a kormányzat. Pápa polgármestere emlékeztetett arra is, hogy az előterjesztést tárgyaló szakbizottsági ülésen a Fidesz támogatta a bérlakás-hitelprogramot, azzal a kiegészítéssel, hogy adjanak az intézkedéshez forrást is. Az ellenzéki indítványt azonban leszavazta a grémium kormánypárti többsége. – Sok település már most működési hiánnyal küszködik, a költségvetésekben nem szerepel ilyen tartalék, s a bedőlt hitelek Budapest mellett főként az amúgy is legnehezebb helyzetben lévő településeket érintik – mondta Kovács Zoltán, aki szerint újabb feszültséget teremt helyi szinten, ha valakinek tud segíteni az önkormányzat, mások kérelmét pedig elegendő pénzügyi forrás híján kénytelen elutasítani.
Magyar Péter tombol a kudarcos kongresszus miatt
