A két nagy néppárt – a kereszténydemokraták (CDU) és a szociáldemokraták (SPD) – vezetői aggodalommal figyelik az eseményeket, nem is csoda, hiszen a CDU-t két tartományban is eddigi többségének elvesztése fenyegeti. A népszerűségében mélypontra zuhant SPD közben azzal a kényszermegoldással találja szemben magát, hogy csak a szocialista Baloldallal szövetkezve képes megtartani hatalmát, holott előzőleg elutasította a koalíció gondolatát a volt keletnémet egységpárt örököseivel.
Szászországban viszonylag átlátható a helyzet. A CDU a kampánystratégiáját a tartományi kormányfőre, Stanislav Tillichre építette fel, utalva a politikus keleti származására, ellentétben elődeivel, akiket a párt a nyugati országrészből importált Drezdába. A Stasi-kapcsolatok vádjától sem mentes Tillichnek mindössze a megfelelő szövetséges kiválasztása okozhat gondot, főként abban az esetben, ha a liberálisok (FPD) jóval elmaradnának az eddig jelzett 11 százalékos eredménytől. Az esetlegesen létrejövő fekete-sárga (CDU–FPD) koalíció komoly reményeket keltene a szövetségi szinten hasonló megoldásra készülő polgári blokknak. A Baloldal minden bizonnyal Szászország második legerősebb politikai ereje marad, a neonáci ideológiával fellépő NPD bejutása a parlamentbe viszont kétséges. Az öt évvel ezelőtt 9,2 százalékos eredményt elérő barnák erőszakos kampányakciókkal – a konkurencia plakátjainak leszaggatásával, uszító jelszavakkal – igyekeztek biztosítani helyüket a tartományi parlamentben.
A Saar-vidéken a hajdani SPD-miniszterelnök, a Baloldalhoz átállt Oskar Lafontaine tett meg mindent annak érdekében, hogy véget vessen az abszolút többséggel kormányzó CDU-hatalomnak. A kereszténydemokraták egyeduralmát aligha lehet tovább biztosítani, de Peter Müller tartományi miniszterelnök itt is az FDP-vel kötendő szövetségben bízik, esetleg a Zöldekre is számíthat.
Türingiában a legkiszámíthatatlanabb a helyzet. Nem kizárt, hogy az SPD–Baloldal-tengely lesz a befutó, méghozzá úgy, hogy a két párt összevetésében a szocialisták állnak az első helyen, így ők jelölhetnek miniszterelnököt. Az SPD ezt el is fogadná, a szocialista Bodo Ramelow jelölésétől azonban jelenleg elzárkózik.
Nagy baleset történt az M7-esen
