Német erőfelmérő

Németország három tartományában járulnak holnap az urnákhoz. Az előrejelzések alapján várható, hogy az eddigi politikai erőviszonyok alapvetően átalakulnak, és befolyásolhatják a négy héttel később következő szövetségi parlamenti voksolás eredményét.

Stefan Lázár
2009. 09. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két nagy néppárt – a kereszténydemokraták (CDU) és a szociáldemokraták (SPD) – vezetői aggodalommal figyelik az eseményeket, nem is csoda, hiszen a CDU-t két tartományban is eddigi többségének elvesztése fenyegeti. A népszerűségében mélypontra zuhant SPD közben azzal a kényszermegoldással találja szemben magát, hogy csak a szocialista Baloldallal szövetkezve képes megtartani hatalmát, holott előzőleg elutasította a koalíció gondolatát a volt keletnémet egységpárt örököseivel.
Szászországban viszonylag átlátható a helyzet. A CDU a kampánystratégiáját a tartományi kormányfőre, Stanislav Tillichre építette fel, utalva a politikus keleti származására, ellentétben elődeivel, akiket a párt a nyugati országrészből importált Drezdába. A Stasi-kapcsolatok vádjától sem mentes Tillichnek mindössze a megfelelő szövetséges kiválasztása okozhat gondot, főként abban az esetben, ha a liberálisok (FPD) jóval elmaradnának az eddig jelzett 11 százalékos eredménytől. Az esetlegesen létrejövő fekete-sárga (CDU–FPD) koalíció komoly reményeket keltene a szövetségi szinten hasonló megoldásra készülő polgári blokknak. A Baloldal minden bizonnyal Szászország második legerősebb politikai ereje marad, a neonáci ideológiával fellépő NPD bejutása a parlamentbe viszont kétséges. Az öt évvel ezelőtt 9,2 százalékos eredményt elérő barnák erőszakos kampányakciókkal – a konkurencia plakátjainak leszaggatásával, uszító jelszavakkal – igyekeztek biztosítani helyüket a tartományi parlamentben.
A Saar-vidéken a hajdani SPD-miniszterelnök, a Baloldalhoz átállt Oskar Lafontaine tett meg mindent annak érdekében, hogy véget vessen az abszolút többséggel kormányzó CDU-hatalomnak. A kereszténydemokraták egyeduralmát aligha lehet tovább biztosítani, de Peter Müller tartományi miniszterelnök itt is az FDP-vel kötendő szövetségben bízik, esetleg a Zöldekre is számíthat.
Türingiában a legkiszámíthatatlanabb a helyzet. Nem kizárt, hogy az SPD–Baloldal-tengely lesz a befutó, méghozzá úgy, hogy a két párt összevetésében a szocialisták állnak az első helyen, így ők jelölhetnek miniszterelnököt. Az SPD ezt el is fogadná, a szocialista Bodo Ramelow jelölésétől azonban jelenleg elzárkózik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.