Ördögszekér az éjszakában

Varga Klára
2009. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évtizedekkel a diktatúra bukása után miért van az, hogy hiába próbálunk utánaolvasni, hiába próbálunk figyelni, mégsem értjük pontosan, mi és miért zajlik az országban? Néhanap furán lüktető történetfoszlányokra bukkanunk a felszíni törmelék alatt. Hogy mi hogyan volt igaz mindabból, amit olykor itt-ott még mindig beszélnek, azt kevesen tudják, ha élnek még egyáltalán olyanok. Még kevesebben vannak, akik azt is pontosan tudják, miféle démoni szálak fűzik össze a múltat és a jelent.
Nagy Gábor – aki elsősorban költőként és irodalomtörténészként ismert – Ki a konkolyt vetette címmel olyan magyar falusi nyomozós regénnyel rukkolt elő, amelynek érzékelhető célja, hogy visszaszerezze a szélesebb olvasóközönséget a kortárs irodalom számára; mégpedig az igényes, jobb korszakainkban nagyon is népszerű magyar prózahagyományt folytatva a Mikszáthtól, Móricztól Sánta Ferencig, sőt akár Fehér Béláig terjedő íven hol bátrabban, hol óvatosabban haladva. Úgy tűnik, a szerző fontosnak tartja azt is, hogy olyan időszakot öleljen fel az általa mesélt történet, amelyről hajlamosak vagyunk azt mondani: na, erről se beszél itt senki. Az irodalom nyelvén legalábbis nem.
Vadaskenden a hatvanas évek végén brutális kegyetlenséggel megölik a falu katolikus papját, akit sokan – még a párttagok is – szeretnek, sokan miatta járnak misére, s a fiatalok is lelkesednek érte. Babonás történetek járnak szájról szájra arról az éjszakáról. Ördögszekeret láttak többen áthaladni a falun: az ördög műve lehetett hát, ami történt. Vagy csak egy szegény feketéző cigány fuvaros hajtott arra a gebéjével. Igaz, fura utasa volt aznap éjjel. Mert valaki, egy idegen felkéredzkedett arra a szekérre, s jó pénzért el is vitette magát egy darabon. Gyanúsnak persze más is gyanús, mindenki, aki él, s aki mégsem, a különös, a Kádár-korszak világára jellemző, plasztikusan megrajzolt nyomozó páros azt is próbálja belekeverni a lekvárba. A történet aztán megszakad, hogy évtizedekkel később folytatódjon egy másik országban, s végre megtudjuk, ki a regénybeli én, aki nekünk ezt a történetet a hézagaival, feltételezéseivel együtt idáig is elmesélte, s hogyan fonja be az ő sorsát újra a múlt és az a régi véres éjszaka.
A Magyar Napló két éve indított regénypályázatot, amelyre „rendszerváltó” regényeket, kisregényeket vártak. A sok értékes, azóta olvasható mű között szerepelt Nagy Gábor előző, Álmatlanok és álmodozók című regénye, amely harmadik helyezett lett. A Magyar Napló és partnerei számítása pedig bevált: a pályázat nyomán sokan kaptak kedvet arra, hogy történelmi-szociológiai témájú „feldolgozóregényeket” írjanak olvasható, élvezhető formában.
(Nagy Gábor: Ki a konkolyt vetette. Magyar Napló, 2009, 1680 Ft.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.