Nem írta alá a Bajnai Gordon által kezdeményezett banki magatartási kódexet a néhány éve még a miniszterelnök érdekeltségébe tartozó Wallis Zrt. által megvásárolt bank. Kurutz Gábor, a WestLB Hungária igazgatótanácsának elnöke lapunknak elmondta: kizárólag nagyvállalatokkal állnak kapcsolatban, ezért őket nem érinti a lakossági ügyfelekre vonatkozó kódex. Ugyanakkor hozzátette: ha lakossági hitelezéssel is foglalkoznának, akkor csatlakoznának a szabálygyűjteményhez. Olvasóink emlékezhetnek rá, hogy lapunk már korábban hírt adott arról, hogy a Wallis Zrt. vetett szemet a WestLB Bankra, ám akkoriban még mindkét fél cáfolta az üzlet létrejöttét. A Wallis tegnap adott ki egy közleményt, amelyben bejelentette, hogy a WestLB AG 2009. június 26-án írt alá adásvételi szerződést a magyarországi leányvállalata, a WestLB Hungaria Zrt. összes részvényének értékesítésére, a későbbiekben a Milton nevet veszi majd fel a pénzintézet. A Gazdasági Versenyhivatal már jóváhagyta az ügyletet, a tranzakció zárására a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) jóváhagyását követően, várhatóan 2009 végén kerülhet sor – áll a közleményben.
A Commerzbank szintén nem csatlakozott még a kódexhez. A bank munkatársai közölték: az általános alapelvekkel egyetértenek. Ugyanakkor megjegyezték, hogy a Commerzbank csak vállalati ügyfelekkel rendelkezik, míg a kódex a lakossági hitelezést szabályozza.
Van olyan bank is, amelyik teljesen elzárkózik a kódex aláírásától. Szekeres Tibor, az AXA Bank országigazgatója a Magyar Rádiónak elmondta: kialakulóban van az aláírást megtagadók egységes fellépése, így a kódex mentén kettészakadhat a bankrendszer. Előfordulhat, hogy a kódexet elutasítók közösen lépnek fel, ha hátrány éri őket az újabb dokumentum miatt – állítja Szekeres. Az országigazgató jogi lépéseket, hitelrontást is kilátásba helyezett, amennyiben az AXA-t feketelistára teszik a kódex be nem tartása miatt. Binder István, a PSZÁF szóvivője kijelentette: a felügyelet mindenképp közzé fogja tenni azt a listát, amelyből az ügyfelek megtudhatják, hogy mely bankok fogadják el a kódexben lefektetett szabályokat és melyek tagadják meg azokat.
Miközben a kódexben sokan kételkednek, a közvélemény nyomása jobb útra térítheti a hitelintézeteket. A Vállalkozók Érdekvédelmi Szövetsége és az Aegon Hitel Zrt. például megegyeztek abban, hogy a pénzintézetek egyoldalú szerződésmódosítása vagy más ok miatt bajba került adósok egyetlen otthonát nem lehet elárverezni, sem a tartozásra hivatkozva végrehajtást kezdeményezni, ha az ügyfél együttműködik a visszafizetésben.
Surányi lesz Felcsuti utódja? A Népszava értesülései szerint Surányi Györgyöt, a CIB Bank elnökét választhatják meg októberben a Magyar Bankszövetség elnökévé. Felcsuti Péter azért mondott le az elnöki székről, mert erős véleménykülönbség alakult ki közte és a szövetség néhány befolyásos tagja között. Surányi György 1990 és 1991, valamint 1995 és 2001 között volt a Magyar Nemzeti Bank elnöke.
Németország: a bevándorlók fele elutasítja a munkát
