Part menti városok veszélyben

Eltérő mértékben emelkedik a tengerek vízszintje egyes helyeken. Az olvadó sarkvidéki jégből származó víz többek között a gravitáció, a sűrűség, a tengeri áramlatok miatt viselkedik máshogyan bizonyos térségekben. New York a kevésbé szerencsés települések közé tartozik, ott ugyanis jóval nagyobb a vízszintemelkedés, mint máshol – állapították meg kutatók.

MN-összeállítás
2009. 09. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A globális klímaváltozás miatt a sarkvidéki jégsapkából kiolvadó víz eltérő mértékben emeli meg egyes térségekben a tengerek vízszintjét, így vannak olyan part menti települések, amelyek nagyobb veszélynek vannak kitéve, mint mások – állapították meg amerikai kutatók. Az Egyesült Államok legnépesebb és az amerikai kontinens harmadik legnagyobb lélekszámú városa, a nyolcmilliós (az agglomerációval együtt 19 milliós) New York ezen kevésbé szerencsés városok közé tartozik – adta hírül a The Wall Street Journal. A témában négy tudóscsoport is kutatást végzett, megállapításaik szerint a folyamatot többek közt a gravitációs erő, a víz sűrűsége és a tengeráramlatok, valamint ezen tényezők kombinációi befolyásolják.
Jól jelzi a változást, hogy New Yorkban a metróalagutakból naponta 14 millió gallon (52,92 millió liter) vizet pumpálnak ki. Miközben a tudósok előrejelzéseik pontosításán dolgoznak, a város vezetősége megpróbálja kikísérletezni, hogyan alkalmazkodhatnak a tengerparti nagyvárosok a következő száz év éghajlati változásaihoz. A hosszú távú tervek készítőinek azonban figyelembe kell venniük, hogy a legnagyobb amerikai város átépítése hatalmas költséggel járna, viszont a klímaváltozásról készült előrejelzések bizonytalanok – emlékeztetett az MTI.
– Nem hozhatunk sok milliárd dolláros döntéseket feltételezések alapján – mondta Rohit Aggarwala, a város hosszú távú tervezési igazgatója. Mindazonáltal a szakértők a viharok idején elképzelhető dagályhullámok lehetőségére gondolva fontolgatják, nem kellene-e New York alacsonyabban fekvő pénzügyi negyedét, kikötőjét, erőműveit és metróját olyan vihargátakkal megvédeni, mint amilyen Londonban, a hollandiai Rotterdamban vagy az oroszországi Szentpéterváron épült. A New York-i kikötő körüli több milliárd dolláros védőrendszer mérnöki koncepcióit éppen a napokban vitatta meg a H209 Water Forum elnevezésű nemzetközi konferencia.

Gyengülő gleccserek. Gyorsuló ütemben olvadnak Grönland gleccserei a parthoz egyre közelebb hatoló meleg tengeráramlatok miatt – mutatták ki kutatók a közelmúltban. A meleg áramlatok korábban is a partok közelében húzódtak, az újdonság az, hogy most már elérik a parti gleccsereket is – közölte Iris Menn, a Greenpeace szakértője, aki többhetes expedíción vett rész Grönland partjainál. Az úton kiderült, hogy a sziget keleti partvidékén három gleccser is olvadásnak indult, mivel nyelvüket 0,5-3 Celsius-fokos tengervíz határolja. Ezek közül az egyik helyzete különösen aggasztó. A jégár 80 kilométer szélességű főága a tengerbe ér, s ha ez a gleccsernyelv instabillá válik és letörik az olvadás miatt, akkor az egész mögötte lévő jégtömeg utánazúdulhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.