A Budakörnyéki Bíróság mind a négy, péntek hajnalban Debrecenben elfogott, feltételezett elkövető esetében megállapította a szökés, elrejtőzés, a bizonyítékok és az eljárás meghiúsítása veszélyét, K. Árpád és K. István esetében pedig a bűnismétlés veszélyét is. A bíróság így tegnap elrendelte a gyilkosságokkal gyanúsított négy férfi egy hónapos előzetes letartóztatását. Az ítélet ellen három gyanúsított, K. Árpád, K. István és P. Zs. fellebbezett, egyedül Cs. I. vette tudomásul a kényszerintézkedés elrendelését. Mind a négy gyanúsított tagadja a romák elleni, hat halálos áldozatot követelő támadássorozat elkövetését.
A bírósági eljárást különleges biztonsági körülmények között tartották meg. Mielőtt a kommandósok a Nemzeti Nyomozó Iroda Aradi utcai épületéből kihozták volna a gyanúsítottakat, lezárták az Andrássy utat és a Csengery utcát a forgalom elől. A több autóból, mikrobuszokból álló konvoj a Hősök terén át a Pest Megyei Bíróság Thököly úti épületéhez hajtott. A négy férfit rohamsisakos, gépfegyveres kommandósok kísérték a bíróságra; a feltűnően izmos, kisportolt testalkatú férfiak fejére csuklyát húztak, testükre golyóálló mellényt csatoltak. Az épület hátsó bejáratánál a parkolót lezárták, a bíróságot, a folyosókat, a lépcsőházakat kommandósok és egyenruhás rendőrök védték. A gyanúsítottakat egyenként kísérték be a tárgyalóterembe, majd egymás után hallgatták ki őket. A tárgyalás után a négy férfit a bíróság hátsó bejáratán keresztül vitték ki a épületből.
Ruzsbaczy Nóra, a 42 éves K. Árpád kirendelt védője a távirati irodának azt mondta, hogy ügyfelét emberöléssel gyanúsítják. Hozzátette: két olyan gyanúsított van, akit csak egy bűncselekmény elkövetésével gyanúsítanak, míg a többieknél a sorozatjelleg is felmerült. Ezért tartotta a bíróság indokoltnak a bűnismétlés veszélye miatti kényszerintézkedés elrendelését is. Mint fogalmazott, a bűncselekmény gyanújának tárgyi súlya és nem bizonyítékok alapján rendelték és rendelik el általában az előzetes letartóztatást.
Ruzsbaczy Nóra a hét végén már kétszer is beszélt védencével, és mint mondta, a további kihallgatások alkalmával is kapcsolatban lesznek. Közlése szerint K. Árpád „csak általánosságban beszélt” önmagáról és családi körülményeiről, mivel állítása szerint egyetlen bűncselekményhez sincs köze, amellyel gyanúsítják.
Lőrincz Márton, a 30 éves P. Zs. meghatalmazott védője elmondta: védencét egyrendbeli emberöléssel és többrendbeli emberölés kísérletével gyanúsítják, a nyomozók szerint az első támadásban vett részt, amelyet tavaly július 21-én követtek el Galgagyörkön. Az egyik védő szerint attól kell tartani, hogy ügyfelét vagy más gyanúsítottak családtagjait „retorzió érheti” a cigányság vagy más emberek részéről.
A hírek szerint két gyanúsított, K. István és K. Árpád testvérek, s állítólag a rendőrök azt vélelmezik, hogy ők voltak az irányítók, a másik két férfi figyelőként, illetve sofőrként segíthette őket. Az MTI úgy tudja, Koszovóban is szolgáló volt szerződéses katona a gyanúsítottak egyike, tavaly szerelt le a hadseregtől. Állítólag ő lehetett a „négyek bandájának” fegyverszakértője. A hír szerint K. István, a másik gyanúsított érintett volt a debreceni zsinagógában 1995-ben elkövetett gyújtogatásban is: gyanúsított volt az ügyben, de végül megszüntették ellene az eljárást. K. Árpádról kiderült az is, hogy alapító tagja volt az egyik ismert metálzenekarnak, a Replikának. Az együttes közleményben tudatta, hogy teljes mértékben elhatárolja magát az említett személy által vélhetőleg elkövetett bűncselekményektől, egyben mélységesen elítéli azokat. Az érintett exzenész, K. Árpád 1998-ban kilépett a zenekarból. Hétfőn a rendőrség folytatja a gyanúsítottak kihallgatását, s keddre ígérte az ügy részleteinek ismertetését.
Bencze József országos rendőrfőkapitány pénteken rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy DNS-minta és több más bizonyíték is rendelkezésre áll az őrizetbevettek előzetes letartóztatásához. Az altábornagy úgy fogalmazott: a tizenhat helyszínen lefoglalt bizonyítékok és a korábbi támadások során begyűjtött adatok alapján megalapozottan gyanúsíthatók a bűncselekménnyel; a Nemzeti Nyomozó Iroda emberei teherautónyi bizonyítékot szállítottak Budapestre. A helyszíneléskor a rendőrség sörétes fegyvereket foglalt le abban a sörözőben, ahol az egyébként ellenállást nem tanúsító gyanúsítottakat elfogták, ezeket feltehetőleg a gyilkosságok során használták az elkövetők, de lakásukon további fegyvereket és más eszközöket is találtak.
Ugyanakkor a szórakozóhely tulajdonosa határozottan tagadta, hogy tudott az elfogottak kettős életéről és azokról a fegyverekről, amelyek a pult mögötti falból kerültek elő. Sajtóhírek szerint az elfogottak következő célpontja Nógrád megye egyik kistelepülése lett volna, ahol szintén a falu végén élő cigányokra akartak támadni. A rendőrség olyan térképeket talált a gyanúsítottak autóiban és lakásán, amelyeken a támadás célpontjául kiszemelt ház is be volt jelölve. A főkapitány azt is hangsúlyozta: a rasszista indíték látszik elsődlegesnek a romák elleni támadásokban.
Petőfi Attila, a Nemzeti Nyomozó Iroda igazgatója korábban úgy nyilatkozott: az első támadásokat még négyen követték el, ám a csapat egysége a két halálos áldozatot követelő nagycsécsi eset után megbomlott, többen lemorzsolódtak, s a cselekmény motivációja is megváltozott.
A Real Madrid Spanyolországban soha nem látott összeget fizetett egy balhátvédért
