Tisztújítási maraton a bíróságokon

Hétfőn lezárul a pályázat a Fővárosi Bíróságon: az ország legnagyobb igazságszolgáltató fórumára új elnököt keresnek. Lejár a mandátuma a budapesti ítélőtábla vezetőjének is. Cserni János, a Legfelsőbb Bíróság elnökhelyettesi tisztségének egyik várományosa nem járult hozzá pályaművének megvitatásához.

2009. 09. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összbírói tanácskozások sorozata kezdődik az elkövetkező napokban országszerte. Hétfőig pályázhatják meg az érdeklődök a Fővárosi Bíróság elnöki tisztségét és jelentkezhetnek a Fővárosi Ítélőtábla vezetői posztjára. Szakmai körökből úgy tudjuk, mindkét fórumon újráznak a jelenlegi vezetők: Gatter László és Lukács Zsuzsanna. Pozíciójukról még a mostani összetételű Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) dönt. Előtte, szeptember 28-án összbírói értekezlet lesz Budapesten.
Szeptember 30-án tanácskozni fog a Legfelsőbb Bíróság (LB) teljes ülése is. A bírák az elnökhelyettesi tisztségre jelentkező Erményi Lajos és Kónya István terveit véleményezik. A június 22-én főbírónak megválasztott Baka András még a nyári szünet előtt kiírta a pályázatot az elnökhelyettesi posztra. Erményi, az LB főtitkára és Kónya, a büntetőkollégium vezetője értesülésünk szerint hozzájárult, hogy a bírák megvitassák elképzeléseiket. A harmadik aspiráns, Cserni János, a Fővárosi Bíróság tanácselnöke viszont nem kíván módot adni rá, hogy az LB munkatársai kifejtsék álláspontjukat. Cserni lapunknak elmondta: valóban megpályázta az LB elnökhelyettesi tisztségét. Úgy gondolja azonban, hogy mivel a jogszabály szerint csak az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsnak van véleményezési joga, a bírák ne véleményezzenek.
Szakmai körökben vélelmezik, hogy a polgári jogász Erményinek az LB-n több támogatója lesz, hiszen a polgári kollégium létszáma a legmagasabb ezen a fórumon. A büntetőbíró Kónyát viszont országszerte számosan javasolják. Az elnökhelyettest az OIT állásfoglalása után a köztársasági elnök nevezi ki.
Október 5-re Baka András összehívta azt a hetven elektort, akiket április 1-je és augusztus 8-a között választott meg az LB, az öt ítélőtábla, a 19 megyei bíróság és a Fővárosi Bíróság. A hetven küldött voksol a december 8-án leköszönő OIT kilenc bíró tagjáról. A hat éve hivatalban lévő testület megújítása nem lesz egyszerű feladat. A kritikák nyomán Baka azt szeretné, ha az eddiginél kevesebb megyei bíró és főként bírósági elnök kerülne be a testületbe. A háttérben az lehet, hogy a Lomnici Zoltán volt elnökkel éveken át együttműködő régi szakemberek lehetőleg ne kapjanak helyet a testületben. Baka András – egy szeptember 10-i sajtótájékoztatón elhangzott közlés szerint – azt látná helyesnek, ha a kisebb bíróságokról, beosztott bírák is helyet kapnának decembertől az OIT-ban. A testület elnöki tisztségét is betöltő főbíró csökkenteni kívánja a főváros súlyát is. Megfogalmazása szerint a bíróságok igazgatása nem attól függ, hogy az egyes bíróságokról hányan képviseltetik magukat az OIT-ban, hanem attól, hogy milyen a munka szakmai színvonala. A főváros ugyanakkor nehéz helyzetben van, itt tárgyalják, intézik a legbonyolultabb gazdasági ügyeket és bűnpereket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.