Veszélyben az egyházi érték

Huszonhat és fél százalékról öt év alatt több mint harminchat százalékra emelkedett azoknak a felderítetlen bűneseteknek az aránya, amelyek során templomokban, egyházi műemlékekben és temetőkben található értékeket eltulajdonítók ellen indult eljárás. A magyarországi egyházak kára csak az utóbbi öt évben háromszázmillió forint volt, idén azonban ez az összeg már bizonyosan több mint az ötszörösére emelkedett.

Velkei Tamás
2009. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétezernégyben az ORFK adatai szerint az egyházi ingatlanokat kifosztó, ismeretlen bűnözők ellen indult eljárások aránya valamivel több mint huszonhat százalék volt, tavalyra ez az arány harminchat százalékra nőtt. Az egyházi intézmények pedig a számok tanúsága szerint továbbra is népszerűek a betörők körében. Az utóbbi öt évben háromszázmillió forintos káruk keletkezett a magyarországi egyházaknak, idén azonban ez a szám már bizonyosan több mint az ötszörösére emelkedett. Ennek oka az a nagy visszhangot kiváltó eset, amikor – a valószínűleg rendelésre dolgozó tolvajok – a Komárom-Esztergom megyei Császár templomából elvitték id. Dorfmeister István kizárólag a település templomába szánt barokk képeit. Az egyházkerület vezetői szerint a kár nehezen megbecsülhető, de legalább másfél milliárd forint. Ugyanez a banda lophatta el nem sokkal később a székesfehérvári Rác-templom ikonjait és kegytárgyait, negyvenmilliós veszteséget okozva a szerb ortodox egyháznak.
A templomi tolvajok néhány napja ismét lecsaptak: a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Anarcs kápolnájának tornyából loptak el két, bronzból készült harangot. A Kisvárdával szomszédos település templomtornyából minden valószínűség szerint július 18. és augusztus 10. között tulajdonították el a harangokat, de a lopás csak nemrég derült ki. A kár mintegy 220 ezer forint.
Még áprilisban feszítették le és lopták el Dobozon a kastély parkjában álló katolikus templom bejárati ajtajáról a rézlemez borítást, Békéscsabán pedig a hétvégi misék idején tűnt el a II. János Pál pápát ábrázoló festmény és egy feszület, amelyek a templom oldalhajójában voltak kiállítva. Egy hónappal később Markotabödögén eltulajdonították a templom réz csatornaereszeit – három éven belül másodszor.
Nem sokkal jobb a helyzet a fővárosban sem: a VIII. kerületben a Lőrinc pap téri templomban négy fiatal a mise alatt próbálta meg ellopni a perselypénzt. Hárman közülük a persely elé álltak, takarva negyedik társukat, aki egy drótra erősített ragasztószalaggal kísérelte meg kiemelni a bankjegyeket a perselyből. A tolvajokat Vértesaljai László miséző pap vette észre, aki szerint nem ez volt az első eset, hogy megdézsmálják a perselypénzt, de most először voltak oly arcátlanok a tolvajok, hogy mise közben vetemedjenek tettükre. A jezsuita szerzetes ugyan kihívta a rendőröket, ám mivel az okozott kár húszezer forint alatt maradt, csak szabálysértésnek minősült az eset.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.