Vissza a börtönbe

Ismét visszakerül a börtönbe az államfői kegyelemmel szabadult Verena Becker. A kriminalisztika fejlődésének köszönhetően ugyanis bizonyítható, hogy köze volt Siegfried Buback szövetségi főállamügyész 1977-es karlsruhei meggyilkolásához, ami egyben azt is jelenti, a jelenleg 57 éves Becker a Vörös Hadsereg Frakció (RAF) szűk belső köréhez tartozott.

Stefan Lázár
2009. 09. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három vélt tettest ítéltek életfogytiglani szabadságvesztésre a Siegfried Buback elleni merénylet vádjával anélkül, hogy kiderült volna, ki is volt az a két személy azon a Suzuki motorkerékpáron, amelyről leadták a halálos lövéseket a főállamügyész szolgálati kocsijára. A Knut Folkerts, Christian Klar, Brigitte Mohnhaupt triót sújtó döntés végig gyenge lábakon állt. Utólag például kiderült, hogy a merénylet napján Knut Folkerts például nem is tartózkodott az NSZK-ban. Az igazságszolgáltatás most Verena Beckertől reméli, hogy hosszú évek elteltével végre sikerül felderíteni e gyilkosságot.
Az életfogytiglanra ítélt Becker tizenkét évi börtön után hihetően tudta bizonyítani, végérvényesen lemondott a városi gerillák fegyveres harcáról. Ezt követően Richard von Weizsäcker államelnök megkegyelmezett neki. A szabadon bocsátott Becker álnéven Berlinben él, RAF-os múltját azonban nem sikerült végérvényesen lezárnia. Az államügyészség újabb nyomozást indított ellene, mert a nagyot fejlődött kriminológiai technika lehetőséget nyújt arra, hogy rábizonyítsák, aktív szerepet játszott a Buback elleni merénylet előkészítésében. A nyomozók a RAF „beismerő” leveleinek a sajtóhoz elküldött borítékain Becker DNS-nyomaira bukkant, amelyek bizonyítják, tagja volt a terroristák legfelsőbb parancsnoki szervének, és így pontosan ismernie kell a tetteseket is.
Beckert így a nyomozók tovább figyelték, és néhány héttel ezelőtt lehallgatták egyik telefonbeszélgetését. Ebben bizalmasainak egyikével arról az elhatározásáról beszélt, hogy írásban foglalja össze emlékeit a RAF-terrorizmus nyomasztó éveiről, egyelőre a számítógép számára. Az ügyészség ezt követően várakozó álláspontra helyezkedett, nyilvánvalóan azért, hogy időt adjon Beckernek emlékei rögzítésére. Néhány nappal ezelőtt viszont a nyomozók átfésülték a lakását, és lefoglaltak egy laptopot, valamint két számítógépet. Ezek kiértékelése után Beckert tegnap le is tartóztatták.
A DNS-nyomok alátámasztják a főállamügyész fiának, Michael Bubacknak azt a meggyőződését, hogy Verena Becker az első számú gyanúsított, aki ellen csak visszafogottan folyt a nyomozás, mert mint a titkosszolgálat informátorát, fedezni akarták. Ezt megerősíti az SWR rádió- és tévéállomás birtokába jutott Stasi-okmány, miszerint a nyugatnémet titkosszolgálat 1972-ben „megdolgozta” Beckert.
A baloldali ideológiájú terrorista szervezet 1971 és 1993 között több mint harminc gyilkosságot követett el. A Buback-merénylet vezette be a „véres őszt”. Becker egy berlini angol vitorlásklub elleni robbantással kapcsolódott be a RAF akcióiba. Ezt követően letartóztatták. Peter Lorenz CDU-politikus elrablásával a RAF kikényszerítette szabadon bocsátását, és Becker elmenekült Jemenbe. Onnan visszatérve két súlyos sebesülttel járó lövöldözés után vették ismét őrizetbe, s celláját a willichi fegyházban 1989 novemberében foglalta el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.