Az építészet új otthona: Fuga

Az építészet a kultúra része – üzeni a főváros ma nyíló új építészeti és kulturális központja, a Fuga. A Petőfi Sándor utcában felépült Budapesti Építészeti Központ célja az építészet megismertetése és a különböző művészeti ágak közötti kapcsolat élénkítése. Építészeti tárlatok, műhelybeszélgetések, dzsesszestek, színház, film, könyvesbolt, komolyzenei és gyerekprogramok négy teremben, hétszáz négyzetméteren. A tervekről Nagy Bálint, a Fuga programigazgatója beszélt lapunknak.

Klementisz Réka
2009. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még javában kopácsolnak a Petőfi Sándor utca 5. szám alatt, amikor a nyitás előtti héten Nagy Bálint Ybl-díjas építész, az új építészeti centrum társüzemeltetője körbevezet a Katona József Színházzal éppen szemközt álló art deco épületben. Egykor banknak épült, a hetvenes években itt működött az egyik első hazai dzsesszklub – az évekig üresen kongó trezorokban hamarosan építészeti kiállítások kapnak helyet. A Fuga az építészeti szakma évtizedes adósságát törleszti a társadalom felé – véli Nagy Bálint, aki mielőtt Rév Andrással közösen elnyerte volna a Budapesti Építészeti Kamara által az új Budapesti Építészeti Központ (Fuga) üzemeltetésére kiírt pályázatot, szűk évtizedig a szintén részben építészeti befogadóhelyként működő N&N Galériát vezette. A Fugához hasonló szakmai és kulturális centrum eddig nem volt itthon – teszi hozzá. – Míg Európában jellemzően állami alapítású építészeti központok működnek, Magyarországon eddig csak kisebb magángalériákban kaptak helyet építészeti kiállítások.
A Fuga létrehozója a Budapesti Építészeti Kamara, az épület kialakításának hatvanötmilliós költségvetését is a kamara állta, illetve 2010 végéig fokozatosan csökkenő támogatásban részesíti a központot, a cél azonban az, hogy a Fuga önfenntartóvá váljon – magyarázza a programigazgató. – Szeretnénk, ha az év végig tervezett közel kétszáz programmal azokat is meg tudnánk szólítani, akik eddig nem érdeklődtek az építészet iránt; minden kulturális program valamilyen módon kapcsolódik majd az építészethez. A Fuga programjainak alapját háromhetente nyíló építészettörténeti kiállítások és vitafórummal, szervezett helyszínbejárásokkal egybekötött tárlatok adják majd, amelyek a városlakókhoz közelebb hoznak olyan aktuális beruházásokat is, mint a belváros szívének felújítása, a szennyvíztisztító rendszer átalakítása vagy a négyes metró – vázolja a terveket Nagy Bálint. – Az utóbbi években kezd csak kibontakozni az építészet kritikája; szeretnénk tervezők, laikusok és kritikusok részvételével ennek is fórumot biztosítani. A főépítészek klubja is a Fugában kap majd helyet. Minden programszekcióhoz külön felelőst kértünk fel: a dzsesszprogramok összeállítására például László Attilát, aki eredeti végzettsége szerint szintén építész – teszi hozzá. A napokban adják át a Petőfi Sándor utca két oldalát összekötő Művészetek hídját, amely a művészetek közötti kapcsolatot hivatott megjeleníteni. A távlati tervek között szerepel az is, hogy a Katona József Színház néhány előadásának a későbbiekben a Fuga adna helyet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.