Eutanáziát kértek beteg gyermeküknek

Levélben arra kérte a kecskeméti kórházat egy házaspár, hogy ne alkalmazzanak többet mesterséges lélegeztetést, és hagyják meghalni súlyos szívbetegségben szenvedő, csecsemőkorú gyermeküket, akinek már több alkalommal is leállt a szíve – hangzott el a TV2 tegnap reggeli műsorában.

Munkatársainktól
2009. 10. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dósa Ágnes orvosjogász elmondta, a szülő ugyan visszautasíthatja gyermeke egészségügyi kezelését, de ha ez a beteg halálával járna, akkor a kórház nem tehet eleget a kérésnek. Az egészségügyi törvény szerint ilyen esetekben bírósági döntésre van szükség. A szakértő szerint egészen más a helyzet akkor, ha a gyermeknek például egyszerű bőrgyógyászati panasza van, s a szülő nem engedi, hogy kenőcscsel kezeljék, mint amikor életmentő, életfenntartó kezelést utasít vissza. Dósa Ágnes nem tud arról, hogy a hazai bíróságokon lett volna valaha is példa ilyen passzíveutanázia-ügyre, pedig több mint tíz éve hatályban van az egészségügyi törvény erre vonatkozó paragrafusa. Ez nem zárja ki, hogy voltak olyan betegek, akiknek a hozzátartozói megkeresték az orvost ilyen kéréssel, de ezek nem jutottak el a bíróságig. Külföldön egyre gyakoribbak az ilyen bírósági esetek.
*
Dósa Ágnes szerint a kecskeméti esetben a bíróságnak elsősorban azt kellene mérlegelnie, hogy mi a gyermek érdeke. A kezelés folytatásáról szóló döntéskor többek között azt is figyelembe veheti a bíróság, hogy az jár-e elviselhetetlen szenvedéssel, s tud-e majd a beteg bármiféle kapcsolatot tartani a külvilággal, illetve van-e remény arra, hogy felnőjön. A szakértő elmondta azt is, hogy azokban az országokban, ahol ennek a kérdésnek már kialakult a bírói gyakorlata, másfajta szempontrendszer alapján születik döntés a bíróságon akkor, ha cselekvőképtelen (például kómában lévő) felnőttről van szó, hiszen ebben az esetben a korábbi személyiségét, értékrendjét is vizsgálni kell. Elsősorban azt, hogy ő maga mit gondolna a kezelésről, visszautasítaná-e azt, ha meg lehetne erről kérdezni – fűzte hozzá az orvosjogász.
Lapunk megkereste a Kecskeméti Megyei Kórházat, hogy a beteg gyermek állapotáról és az eset részleteiről érdeklődjön, de a főigazgató távolléte miatt kérdéseinkre nem kaptunk választ.
A világon először 2002-ben, Hollandiában engedélyezték az aktív eutanáziát. Néhány hónappal később Belgiumban született hasonló jogszabály. Luxemburgban tavaly fogadták el az aktív eutanáziát engedélyező törvényt. Sok helyütt – például Olaszországban, Franciaországban, Spanyolországban és Csehországban – a betegnek joga van arra, hogy elutasítsa a kezelést – írta a Medical Tribune. Szigorú feltételekkel engedélyezik az orvosi ellátás megszakítását Nagy-Britanniában is. Németországban és Ausztriában – ha a beteg kéri – engedélyezik a passzív eutanáziát, azaz például lekapcsolhatják az életfunkcióit fenntartó gépről. Norvégiában, ha a haldokló vagy ha kommunikálni már nem képes beteg hozzátartozói kérik, az orvos dönthet úgy, hogy megszakítja a kezelését. Svájcban és Svédországban köztes megoldást találtak ki: az orvos ugyan nem idézheti elő a szenvedő és gyógyíthatatlan beteg halálát, de kezébe adhatja a halálos szert. Görögországban, Romániában, Boszniában, Horvátországban és Szerbiában emberölésnek számít az aktív és a passzív eutanázia. Bár Lengyelországban hasonló a helyzet, kivételes esetben a bíróság enyhíthet a büntetésen, sőt el is tekinthet annak kiszabásától.
Emlékezetes az izomsorvadásban szenvedő olasz Piergiorgio Welby története, akit több mint kilenc éven át gépek tartották életben. A nagy fájdalmaktól szenvedő, 61 éves férfi élete utolsó hónapjaiban csak a szemmozgását figyelő számítógép útján tudott értekezni. Hosszú időn át próbálta elérni, hogy hagyják meghalni. Néhány nappal azután, hogy a bíróság elutasította a kérését, 2006 végén orvosa, Mario Riccio bejelentette, hogy miután gyógyszerekkel enyhítette a haldokló szenvedéseit, eleget tett kérésének, és kikapcsolta a lélegeztetőkészülékét. Az orvost felmentették az emberölés vádja alól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.