Legkorábban jövő év februárjában, az ukrán elnökválasztás után zárhatják el Oroszországban az Európába tartó gáz csapját – véli Orbán Anita, a Constellation Energy Institute igazgatója. A szakértő az Országgyűlés Nabucco bizottsága előtt arról beszélt, hogy az ukrán állami gázvállalat, a Naftogaz gyakorlatilag fizetésképtelen, miközben ma ötszázmillió dollárnyi tartozása jár le a cégnek. Így a döntés az oroszok kezében van: vagy előre kifizetik Ukrajna számára a fűtőanyagot, vagy pedig elzárják a csapokat.
Orbán Anita szerint a jelek arra mutatnak, hogy Moszkva az ukrán elnökválasztásig, tehát január közepéig kölcsönt ad Kijevnek, ezt követően pedig az új elnökkel tárgyalnak majd a finanszírozásról. Ezek alapján probléma először február első hetében adódhat, mivel ekkor esedékes a januári gázszámla kifizetése. Az elemző úgy látja, a kérdés főként az, hogy Oroszország át tudja-e venni az ukrán gázhálózat feletti ellenőrzést, vagy Kijev megpróbálja – elsősorban uniós segítséggel – maga javítani a gázipar pénzügyi helyzetét. Előbbi esetben ugyanis Moszkvának nem lenne igazán szüksége a Déli Áramlat gázvezeték megépítésére.
Bayer Mihály, a Nabucco vezeték koordinációjáért felelős nagykövet szerint a Déli Áramlat célja főként az uniós hátszelű gázcső-program ellehetetlenítése. Mint fogalmazott, egyelőre nem nagyon sikerül az orosz félnek elbizonytalanítani a Nabucco befektetőit. Egy esetleges téli gázválsággal kapcsolatban megjegyezte, Oroszország megbízható státusa tavaly télen már megingott, s a keleti hatalomnak nem érdeke, hogy a nemzetközi megítélést tovább rombolja. Ráadásul a csapok újbóli elzárásával a Nabucco támogatottságát növelnék Európa-szerte.
Felsmann Balázs, a Force Motrice igazgatója, korábbi államtitkár szerint egy gázkrízis esetén már nem lenne szükség Magyarországon fogyasztáskorlátozásra. Ez egyrészt köszönhető annak, hogy a válság miatt körülbelül 15-20 százalékkal visszaesett a hazai gázfelhasználás, másrészt pedig elkészült a stratégiai tároló, ami további tartalékot jelent. A szőregi biztonsági tároló üzemszerű feltöltése egyébként éppen ma kezdődik. A stratégiai tároló feladata az, hogy a háztartási és kommunális fogyasztók gázellátását napi húszmillió köbméter erejéig 45 napon át biztosítsa. A becslések szerint 150 milliárd forintba kerülő beruházás összkapacitása 1,2 milliárd köbméter.
Ezt a nyugtát biztosan nem fújja el a szél
