Mi a magyar?

MN
2009. 10. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megindultak tehát a hidászok, a csolnakázó egylet tagjai, a vidékről és a fővárosból érkezett mentők, közöttük országos képviselők is, de a víz rohamánál fogva alig haladhattak, sőt a mentők is sok alkalommal válságos helyzetbe jutottak. A legedzettebb karok daczára is a kisebb járműveket a víz úgy forgatta, mint a motollát.
Az útak mindenfelé el voltak zárva az épületroncsoktól, tetőktől, pallójáróktól, bútoroktól, amelyek közé állat-hullák (lovak, tehenek, kutyák) voltak beszorulva. Mindezeket előbb eltakarítani kelle, hogy a távol eső helyekre lehessen jutni, ahonnan kiáltások és vészlövések hangzottak.
Mindenfelé megdöbbentő rémes jelenetek tárultak elő. Egy helyen a vízen úszó koporsóra akadtak, amelyben benne feküdt a temetetlen halott. Máshol egy vízbe fúlt nőt halásztak ki, meredt karjai közt két kis gyermeket tartva. Majd egy bölcsőre akadtak síró babával, de a teknyőszerű bölcsőbe a víz még be nem hatolt.
A sok bennszorult vagy tetőre menekült kétségbeesett könyörgései közül alig tudták, hogy melyikét teljesítsék előbb. Minden ponton válságosnak tetszett a helyzet, s volt reá eset, hogy amidőn a mentők hosszas küzdelem után a czélhoz jutottak és a könyörgőket immár kiszabadítani készültek, az épület abban a pillanatban omlott össze, maga alá temetvén a szerencsétleneket. Más esetben pedig alig hogy kimenekültek a szerencsétlenek, szemük láttára omlott össze a ház, amelybe beszorulva voltak. Némely esetben a kiszabadítást az ablakok vasrácsai lehetetlenítették.
A mentők járművei, amidőn már az elsülyedésig megteltek, hasztalan volt minden esengés. A következő fordulóval azonban hiába keresték az ott maradt jajveszéklőket, nem volt már ott senki, s az épület is eltűnt.
Később, időtakarítás okából a menekülőket nem a Tisza-partra, hanem a várbástyákra vezető feljáróhoz vagy más biztosnak látszó épülethez szállították.
Délben megérkezett az egyéves önkénytes ifjúság is, és egész nap szakadatlanul folyt a munka, s a derék mentők, akiket felsorolni majdnem lehetetlen, százakra rúgó haláljelöltet szabadítottak meg. Csak ekkor látszott, hogy a menekültek óriási tömege daczára is, életüket koczkáztatva mily sokan maradtak otthon.
A gőzhajózási ügynökség előtt szívszaggató jelenetek folytak. Egyesek sírva, kéztördelve könyörögtek csolnakért, hogy övéiket megmenthessék. A könyörgők kérései azonban nem minden esetben teljesülhettek. Sokan a biztos és szilárd épületekről is azt hirdették, hogy omladozóban vannak, s az ellenkező tapasztalatoknál fogva az egyesek kéréseit mindig egy bizonyos tartózkodással fogadták, már annálfogva is, mert a mentők mindenfelé jártak-keltek, s ahol veszélyt tapasztaltak, ott útasítás nélkül is minden lehetőt elkövettek.
(Reizner János: Szeged története, 1899–1900)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.