Uzsorásokat bírságolt meg a PSZÁF – derült ki a hivatal napokban megjelent közleményéből. A felügyeletnek négy olyan magánszemély került a látókörébe, akik a piacinál jóval magasabb kamatokkal adtak kölcsön pénzt a kiszolgáltatott helyzetben lévő embereknek. A szlovákiai lakhelyű Matyók Attilának húszmillió, a budapesti Zelei Csabának tízmillió, a budapesti Szabó Richárdnak és a kazincbarcikai Klein Sándornak pedig öt-öt millió forintot kell fizetnie. Binder István, a PSZÁF szóvivője lapunknak elmondta: a megbírságolt személyek egy része összehangolt tevékenységet folytatott. A határozatokat néhány napja hozta nyilvánosságra a PSZÁF, ám a rajtuk lévő májusi dátumok arra utalnak, hogy már jóval hamarabb döntöttek az ügyben. Lapunk szakértője szerint a késésnek több oka is lehet: vagy nem vették át időben a határozatot az érintettek, vagy más hatóságok is vizsgálódtak az ügyben, ezért nem volt célszerű a határozat publikálása.
A felügyelet nemrég egy másik ügyben is vizsgálatot indított. A Capital Partners pénzügyi szolgáltató ugyanis hamis állításokkal, a kockázatok elhallgatásával és folyamatos zaklatással húzta be a csőbe ügyfeleit. A csehországi székhellyel rendelkező cég ügynöki hálózata a felügyelet szerint átláthatatlan, a közvetítők pedig a saját érdekeik szerint befolyásolták az ügyfeleik döntéseit. A felügyelet intézkedésért a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordult, saját hatáskörében pedig folytatja a szolgáltató teljes magyar ügynöki hálózatának – többek között a balatonfüredi székhelyű AFIN HU Kft. és a budapesti Oceangate Securities Kft. vizsgálatát.
Binder István közölte: az ügynökök az értékpapírokra épülő befektetéseket túl jó színben tüntették fel, még olyan esetben is nagy hozamokkal kecsegtették az ügyfeleket, amikor szinte semmi esély nem volt arra, hogy az adott részvény jól szerepel majd. Ráadásul az ügynökök jutaléka jóval magasabb volt a piacon megszokottnál, s mivel a közvetítők a tranzakciók után kapták a pénzüket, abban voltak érdekeltek, hogy az ügyfeleik minél gyakrabban vásárolják és adják el a papírokat. Úgy tűnik, a társaság elég sok ember jóhiszeműségét kihasználta, mivel milliárdos nagyságrendű forgalmat bonyolított.
A PSZÁF közleménye szerint a cégek a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvényt is megsértették, ugyanis telefonon, telefaxon, elektronikus levelezés útján folyamatosan sürgették a fogyasztókat. Binder István közölte: amennyiben az ügyfél jelzi, hogy nem tart igényt a szolgáltatásra, nem szabad akarata ellenére tovább zaklatni az ajánlatokkal.
A szóvivő elmondta: az ügyfelek legegyszerűbben úgy kerülhetik el a csalókat, ha utánanéznek a piacon érvényben lévő jutalékoknak és díjaknak. Ha ezek az utunkba kerülő társaságnál jóval nagyobbak, mint a többi cégnél, akkor kezdhetünk gyanakodni. Szintén óvatosságra ad okot, ha valamelyik pénzügyi szolgáltató gyakran megpróbál bennünket rávenni a részvényalapú befektetéseink cseréjére, vagy rendszeresen a papírjaink eladására, és sokkal ígéretesebb részvények megvételére biztat.
Oroszország és Ukrajna újra foglyokat cserélt
