Kinek vagy kiknek a hibái, mulasztásai vezettek oda, hogy tizennégy hónapig rettegésben lehetett tartani egy országot? – kérdezte a támadássorozat kapcsán napirend előtt az Országgyűlésben Farkas Flórián (Fidesz). Avarkeszi Dezső államtitkár válaszában elismerte, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatalnál (NBH) valószínűleg elkövettek hibákat a nyomozás ideje alatt, de – mint mondta – e tekintetben még tart a vizsgálat.
A Ház nemzetbiztonsági bizottsága közben úgy döntött: Gulyás József (SZDSZ) vezeti a romagyilkosságok felderítésének titkosszolgálati hátterét vizsgáló parlamenti munkacsoportot. A testület tagja Demeter Ervin (Fidesz) és Tóth Károly (MSZP). Ez a munkaköri felosztás azért érdekes, mert korábban arról volt szó, hogy a csoport három tagja egyenlő hatáskörrel rendelkezik. A grémium feladata az elkövetett hibák számbavétele. Gulyás szerint az is cél, hogy egy alapos vizsgálattal segítsék elő a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok korábban megtépázott tekintélyének helyreállítását.
A romagyilkosság-sorozat fegyver-, illetve DNS-vizsgálatának szakértői véleménye már elkészült, ám a hatóság ezt még nem tárta a gyanúsítottak elé. – A jelentések tartalma nincs írásba foglalva, így azt nem ismerem – mondta Ruzsbaczky Nóra, a romagyilkosságok egyik gyanúsítottjának, K. Árpádnak a védője. Bencze József a napokban ígért tájékoztatást a jelentésekről. Az országos rendőrfőkapitány tegnap külföldön tartózkodott, így nem tudtuk elérni. Nemrég úgy nyilatkozott: a szakvélemények fordulatot hozhatnak az ügyben, és az adatok alapján az őrizetbe vettek megalapozottan gyanúsíthatók a bűncselekménnyel.
Ezt a nyugtát biztosan nem fújja el a szél
