Jócskán segítette az unió a kelet- és közép-európai államokat a pénzügyi válság hatásainak enyhítésében, ugyanakkor az is igaz, hogy számos intézkedése tovább rontotta régiónk helyzetét – számol be a portfolio.hu a tekintélyes brüsszeli Bruegel gazdaságkutató intézet megállapításairól.
2007 októbere és 2009 októbere között a régió 30 államának növekedésére adott rövid távú előrejelzések átlagos értéke 15,8 százalékponttal romlott. Az unió válságmélyítő intézkedései között említi a Bruegel például a betétgaranciák 2008 szeptemberében kezdődött kiterjesztésének kezdeti össze nem hangolt végrehajtását. Ez ugyanis hozzájárult a kelet- és közép-európai térség hitelességének romlásához, s a tőke térségből való „elmeneküléséhez”.
Továbbá, mivel az eurózóna bankközi pénzpiaca majdnem teljesen megbénult, a kelet-közép-európai térség bankjait (főleg azok, amelyeknek nincs külföldi anyabankjuk) elvágták az eurós likviditási forrásoktól. Az Európai Központi Bank (EKB) a deviza-swap ügyletek lehetőségét csak Dániának és Svédországnak kínálta fel az eurózónán kívüli uniós tagok közül, a kelet- és közép-európai tagállamoknak nem. Az eurózónán kívüli kereskedelmi bankok nem kaptak ideiglenes hozzáférést az EKB hitelforrásaihoz, holott ez helyettesíthette volna a részben vagy teljesen bedugult pénzpiaci forrásokat.

5 magyar harcos a balliberális gyűlölethadjárattal szemben – évek óta büszkén állják a sarat