Hangyaszínészek a közszolgálatin

Varga Klára
2010. 01. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kissé szerencsétlen című Hat órai tea egy ideje Teadélutánra változott az m1 műsorán, és egy bő órával korábban is kezdődik. A címadástól továbbra sem dobok hátast, mert a harminc felettiek számára rémisztően unalmas és jellegtelen, a fiatalabbaknak pedig ez a szó vélhetően nem jelent semmit.
A hat órai teás korszak óta a műsor profilja tisztulni látszik. A telivér kulturális témák mellé akadnak odaillő periférikusan kulturálisak, mint például Bobby Fischer sakknagymester alakja, budapesti évei, magyar származása, vagy Prága és kocsmái száz éve magyar írók tollán. A közös nevező az élményszerűség, a mesélhetőség, az, hogy nem kell csúcsértelmiséginek lenni, vagy nem kell valamilyen szűk szubkultúrához tartozni ahhoz, hogy valaki a fenti témákat és feldolgozásukat érdekesnek találja.
Ebből a szempontból a sakknagymesterről szóló rész sikerült a legjobban, bár Novodomszky Éva egyik interjúalanya nem tudta szalonképesen, higgadtan kifejezni, hogy nem értett egyet a két éve elhunyt Bobby Fischer politikai és egyéb nézeteivel, személyiségét sem tudta elfogadni, s ezért úgy gondolom, nem lett volna szabad képernyőre engedni, illetve a műsorvezető feladata lett volna, hogy az árnyalt és a néző számára is érthető, pontos, távolságtartó megfogalmazás felé terelje a nyilatkozót.
A második helyezés a prágai blokké. Ütős felvezetése ugyan a Fischerről szólónak sem volt, de a prágai anyagnál a ráhangolás hiányát nem tudták izgalmas információkkal, anekdotákkal sem feledtetni a nyilatkozók. Novodomszky nagyon sok kérdést bennük hagyott. Már azzal is elégedett volt, hogy megtudta, az egyik szerkesztő, ha Prágába utazik, olyankor kocsmáról kocsmára jár. Hát ez szerintem is hihetetlen!
A telivér kulturális anyagok sajnos nem kaptak lábra menet közben sem. A szombathelyi Weöres Sándor Színház színpadán hangya méretű színészek ágállnak hosszan egy fél amatőrfelvételen a Liliomfi bemutatóján. Pedig az még, hogy bemutató van, nem kellő apropó. A kellő apropó az, hogy miért érdekel minket itt és most, 2010. elején egy darab, egy történet vagy figura, vagy sors. Vagy pont az a vidéki színház. Az szép, hogy a helyi közönség szereti a darabot és a színházat, és az is szép, ha a megszólalók el is tudják mondani a darab tartalmát, csakhogy ez éppen annyira nem érdekel, mint önmagában Milne születésének évfordulója, ha mást nem tudnak hozzátenni, és irodalomtörténész sem akad, aki kihúzhatná őket a bajból, mert amit bejátszottak a műsorban, Alföldi nagyon kínos nagykönyves Micimackó-filmje színtiszta égés. Semmi más.
Bár ma a kultúrából kiindulva kisebb forradalmak zajlanak a világban az életünk számos területén, nálunk a kultúra az elektronikus médiában még mindig annyi, hogy van-e évforduló, bemutató, új lemez, mert akkor hadd szóljon. A mi legfőbb közszolgálati csatornánkon még mindig nem értik igazán, hogy a kultúraközvetítés külön szakma, nem is szakma, külön embertípus kell hozzá.
(Teadélután, m1 – január 18. – 16.45.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.