Ismét célkeresztben a legendás Al Capone

Al Capone halott, de nem érinthetetlen címmel az amerikai Los Angeles Times és számos amerikai sajtótermék is meglepő eseményről adott hírt a minap. A chicagói rendőrség döglött esetekkel foglalkozó ügyosztálya – egy új könyvre alapozva – úgy határozott, újranyitja az 1920-as, 30-as évek hírhedt gengszterét lebuktató ügyvéd, Edward J. O’Hare máig megoldatlan, 1939-es meggyilkolási ügyének aktáit.

Balogh Roland
2010. 01. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áprilisban kerül a boltokba Jonathan Eig Kapd el Caponét! című könyve, amelyben a szerző a megmaradt nyomokra alapozva megpróbálja felvázolni a híres chicagói gengsztert, Al Caponét lebuktató, korábban a maffiózónak dolgozó Edward J. O’Hare ügyvéd 1939. november 8-i lemészárlásának részleteit. A férfit a város dél-nyugati részén saját autójában végezték ki kegyetlen brutalitással. A bestiális gyilkosságért soha senkit sem vettek őrizetbe. A városi legendák szerint O’Hare azért dobta fel egykori főnökét, hogy az amerikai tengerészeti akadémiába segítse fiát, Edward „Butch” O’Harét, aki később a második világháború alatt egyetlen bevetés alkalmával öt japán bombázót lőtt le, hat másikat megrongálva. Eig szerint azonban az idősebb O’Hare nem a bátorságáért érdemrenddel kitüntetett pilótává cseperedő, végül egy 1943. november 26-i bevetés alkalmával eltűnt fiáért – akinek nevét ma a chicagói repülőtér őrzi – adta ki Al Caponét az amerikai hatóságoknak. Az ok egyszerűbb volt. „Adózási problémái voltak, alkut kötött a rendőrséggel” – állítja a szerző.
Nehéz lesz azonban a gyilkosságot konkrétan – Chicago egyik legismertebb lakójaként számon tartott – Al Caponéval kapcsolatba hozni. A számtalan legendával övezett maffiavezér ugyanis bizonyíthatóan csak egy héttel a gyilkosság elkövetése után szabadult egy kaliforniai büntetés-végrehajtó intézetből, ahová a hírhedt San Francis-có-i Alcatraz börtönéből szállították át a bezártság utáni, társadalomba történő rehabilitációra. Jonathan Eig azonban a még fellelhető nyomokból úgy véli, minden bizonnyal az akkor már erősen a szifilisszel küszködő Al Capone egyik közeli csatlósa, Frank Nitti, vagy a gengszter családjának tagjai álltak a gyilkosság hátterében.
Edward Burke városi elöljáró mindezek fényében néhány napja felkérte a helyi rendőrség lezáratlan ügyekkel foglalkozó osztályát, vegyék elő Chicago egyik legsötétebb megoldatlan gyilkossági ügyét. Egyelőre azonban nem tudni pontosan, hány nyomozó dolgozik az ügyön. „A chicagói rendőrség soha nem zár le végleg egyetlen olyan gyilkossági ügyet sem, amelynél nem találtuk meg az elkövetőket” – mondta Al Wysninger. A lezáratlan ügyek osztályának helyettes vezetője szerint azonban mielőtt bármit is lehetne mondani a kérdéses esetről, első körben a meglévő és fotók alapján rekonstruálható bizonyítékokat kell alaposan szemügyre venni. Az óra ketyeg, hiszen a gyilkosság idején tevékenykedő gengszterek többsége elhagyta már 90. életévét is, így sok amerikai lap szerint az akció csupán arra megy ki, hogy egy kicsit jobb fényben tüntessék fel a helyi rendőrkapitányságot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.