Kezdődik a dráma

Viktor Janukovics, aki mindmáig képtelen volt feldolgozni az öt évvel ezelőtti ukrán elnökválasztást, most láthatóan boldog, ünnepel és ünnepelteti magát, hiszen egyáltalán nem csinál abból titkot, hogy a 2010-es államfőválasztás vasárnapi első fordulója után már a zsebében érzi a végső győzelmet. Második fordulós ellenfele, Julija Timosenko szerint még semmi sincs veszve.

Székely Gergely
2010. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Titokzatos grúzok. Titokzatos grúz megfigyelők borzolták a kedélyeket Donyeckben. A botrány azután robbant ki, miután az egyik elnökjelölt, Mihajlo Brodszkij közzétett egy állítólagos hangfelvételt, amelyen Mihail Szaakasvili grúz elnök támogatásáról biztosította Julija Timosenko kormányfőt, elnökjelöltet. A politikus asszony ellenfelei ugyanis azonnal kapcsolatba hozták az ügyet a grúzok megjelenésével, akiknek számát 900-2000 főre becsülték. Az a hír járta, hogy a megtermett, 25–45 év közötti férfiakat, akik választási megfigyelőként, illetve újságíróként akartak részt venni a választáson, Timosenko kampánystábja rendelte meg azzal, hogy a választás idején zavart keltsenek a városban. A tbiliszi külügyminisztérium cáfolta a találgatásokat, azt hangoztatva, hogy a megfigyelők ukrán kérésre érkeztek a keleti régióba.


Vasárnap az első fordulót az ellenzéki Régiók Pártjának elnöke, Viktor Janukovics nyerte Julija Timosenko miniszterelnök előtt. Janukovics a leadott szavazatok 35, Timosenko 25, Szerhij Tihipko 13, Arszenyij Jacenyuk 7, a jelenlegi államfő, Viktor Juscsenko 5, Petro Szimonenko kommunista partelnök 3,6, Volodimir Litvin pedig 2,3 százalékát gyűjtötte be. Janukovics nyolc, Timosenko pedig tizenkét megyében szerezte meg az első helyet. A szavazásban a választásra jogosultak közel 67 százaléka vett részt.
A második forduló előtt Viktor Janukovics már a zsebében érzi a végső győzelmet, ám szerinte Timosenkónak sincs miért aggódnia, hiszen nagyon jól fog mutatni a számára egyébként is megszokott helyen, az ellenzék vezetőjének a szerepében. Julija Timosenko viszont idegesnek tűnik, ugyanakkor elszánt is, szerinte ugyanis semmi sincs veszve. A politikus asszony ugyanis bízik abban, hogy sikerül maga mögé állítani a demokratikus erők jelöltjeit, Szerhij Tihipkót, Arszenyij Jacenyukot és Viktor Juscsenkót, akiknek már vasárnap este megígérte: felvállalja a választóiknak adott ígéreteik teljesítését.
A megszólítottak viszont azonnal elutasították a politikus aszszony felkérését. Tihipko például azzal érvelt, hogy akik rá szavaztak, azok alaposan megfontolták a döntésüket, tehát meggyőződésből álltak ki mellette, következésképpen nem áll szándékában befolyásolni őket a második forduló előtt. Egyébként is egyelőre egyik jelölttől sem hallott olyan konkrétumot, ami nem a győzelem megszerzésére, hanem az ország megreformálására vonatkozna. Jacenyuk szerint pedig saját választóit árulná el, ha azok támogatására szólítaná fel őket, akik ellen kezdettől fogva hadakozott.
A moszkvai duma külügyi bizottságának elnökhelyettese, Leonyid Szluckij az ITAR-TASZSZ hírügynökségnek adott nyilatkozatában nem csupán a narancsos korszak befejezésének tekinti Juscsenko leszereplését, hanem egy új korszak kezdetének is az ukrán–orosz kapcsolatokban. Bárki legyen is a győztes, nem az ellentétek kiélezésére, az újabb konfliktusok provokálására, hanem a megegyezésre fog törekedni. Ugyanezen a véleményen van az Adenauer alapítvány ukrajnai képviseletének vezetője, Nico Lange is, aki szerint az ukrán választás igazi nyertesének minden kétséget kizáróan az ukrán–orosz kapcsolatokat kell tekinteni. A végső győzelemre esélyes jelöltek ugyanis nem csupán az Európai Unióval akarnak szorosan együttműködni, hanem kiemelt kérdésnek tekintik az Oroszországhoz fűződő kapcsolatok rendezését, a stratégiai partneri viszony, legfőképpen pedig a gazdasági együttműködés helyreállítását.
Nem tartja lefutottnak az elnökválasztást az ukrán elemzők többsége sem, mivel még nem lehet tudni, hogy miképpen reagálnak majd a történtekre azok a választók, akiknek egy jelentős része az első fordulóban nyilvánvalóan távolmaradással akarta megbüntetni a semmittevésért és a folytonos marakodásaiért a jelenlegi hatalmat. Korainak véli a pezsgőbontást a Horsenyin-intézet igazgatója, Koszty Bondarenko, aki szerint az első fordulóban szerzett előny ugyan meggyőzőnek tűnik, de gyakorlatilag semmit nem jelent. Azt viszont már most biztosra lehet venni, állítja a neves politológus, hogy három hét múlva igazi drámai küzdelemre lehet számítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.