Az éjszakai Szaharánál vagy a vaksötét barlangok fenekénél aligha találni alkalmasabb helyet arra, hogy az ember a teremtés porszemének érezze magát. A kihaltságnak, a földtörténet legmélyebb őskorának, az ásványi létformában megnyilvánuló szenvtelen életnek az áhítatát csak e nehezen megközelíthető helyszíneken lehet átélni, s legfőképpen azt a semmihez sem fogható születés előtti csendet, mely akkor borul ránk, amikor lekapcsoljuk fejlámpánkat – néhány száz méterrel a föld alatt. A sivatag és a barlang számtalan lényeges és kevésbé értékes tulajdonától megfoszthatja az embert: ha vigyázatlan vagy szerencsétlen, elsősorban az életétől, ám ha kellően elszánt, akkor megszabadulhat arcátlan illúzióitól és attól, hogy a világ csúcsragadozójának képzelje magát. És civilizált gyávaságoktól is megfoszthat: e sorok írója például a Pál-völgyi-barlangban hagyta klausztrofóbiáját, amikor a Kutyaszorító nevű, éppen vállszélességű sziklavájatban, állát az agyagos földbe fúrva, pánikrohamait legyűrve igyekezett hernyómozgással kikeveredni oda, ahol legalább térden lehetett csúszni.
E mindenkit átgyúró, gyökeres lelki és fizikai változásokat garantáló föld alatti birodalomról, a magyar expedíciós barlangászat izgalmas mozzanatairól szól a Kornétás Kiadó barlangi túrakalauza. Amint barlangi felfedező utazást csak nagy létszámú, csapatmunkában gondolkodó közösség képes végrehajtani, e könyv is a magyar barlangászat jelentős alakjainak túrajavaslatait, expedíciós összefoglalóit, kutatástörténeti leírásait, részletes bedekkereit és megszívlelendő tanácsait tartalmazza Szlovákia, Ukrajna, Erdély karsztvidékeitől egészen Kuba vagy Kolumbia egzotikus kőtájaiig. Ami már csak azért is fegyvertény, mert amíg a hegycsúcsok, járatlan dzsungelek ostromairól számtalan híradás érkezik, az olykor több kilométeres mélységekben fölfedezett folyamokról, aragonitfolyosókról, vak állatkákkal teli, feneketlen tavakról, cseppkőlefolyásokról, töbrökről, zsombolyokról, szádákról, legalább olyan jelentős és hősies feltárásokról bizony alig csurran-cseppen valami.
A Kornétás Kiadó egyébként állhatatos szerepet vállal abban, hogy az olyannyira elhanyagolt magyar bedekkerkultúra ne tűnjön el a föld színéről – másik kitűnő példa erre a 450 erdélyi túra című kiadványuk. Pusztay Sándor és Zsigmond Enikő a bánsági hegyvidéktől a Nyugati-szigethegységen át a Déli-Kárpátokig mutatja be ezt a sokak által emlegetett, ám sajnos annál kevesebbek által látogatott vidéket, számtalan túraleírással, részletes földrajzi ismertetésekkel és gyakorlatias javaslatokkal segítve a kalandos túrákra fölkerekedőket. E könyvek legfőbb érdeme, hogy kalauzt kínálnak nem csupán föld alatti és ég alatti tájakhoz, de ahhoz is, hogy szembenézzünk magunkkal, és az ösvényeket újra és újra bejárva megtaláljuk valós helyünket a világban.
(Barlangtúrák. Föld alatt a föld körül. Szerk.: Kucsera Márton és Lieber Tamás. Pusztay Sándor–Zsigmond Enikő: 450 erdélyi túra. Kornétás Kiadó, Budapest, 2009. A kötetek ára: 3000 és 3990 forint)

Retró játékok, amiket csak a mai felnőttek ismernek fel