Megyaszó református temploma

Ludwig Emil
2010. 01. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dacára annak, hogy Megyaszó régóta a népes és neves zempléni települések közé tartozik, a XX. században úgyszólván kiesett a köztudatból. Ennek legfőbb oka, hogy a Miskolc és Kassa közötti 3-as számú főútvonal felől – nem lévén közelebbi híd a Hernádon – csak Gesztelyről vagy Szerencsről érhető el. Ezért csupán az vállalkozik a mindkét irányból 16 kilométeres egyszeri útra, akinek elintéznivalója van Megyaszón, a Hegyalját és Abaújt felkereső turisták elkerülik a települést, tehát a közútkezelő hatóság nem költ pénzt e gyér forgalmú út javítására. Emlékezzünk meg legalább mi az ördögi körbe került, egykor szép napokat megélt nagy múltú településről. A rejtőzködő létnek is megvan a maga szépsége.
A csaknem háromezer lakosú település neve az 1219. évi Váradi regestrumban szerepel első ízben; a Medueozu névalak meggyfával (erdővel, gyümölccsel) és egy időszakosan kiszáradó vízfolyással jellemezhető helyet jelöl. A hagyomány szerint már Szent István királysága idején megépült a falu első temploma, amelyet a tatárok elpusztítottak. Az 1200-as évek második felében újjáépült, Boldogságos Szűz tiszteletére felszentelt egyházat a XIV. században a gótika jegyében megnagyobbították és kőfallal vették körül. Később több ízben renoválták. Fő látnivalója a nagyszerű Fadrusz János (1858–1903) két szobra: Jézus a kereszten és a fájdalmas Szűzanya.
Kőből épült erődfal övezi a reformátusok dombtetőn álló egyházát is. A tekintélyes épület annak a – szintén XIV. századi – templomnak az utódja, amelyiket vélhetően Czudar Péter alapított. Nagy Lajos király 1352-ben adományozta Megyaszót az ónodi Czudaroknak, a család a kései magyar középkor egyik vezető főúri nemzetségévé emelkedett. Abaúj, Borsod felől hamar kezdett hódítani a reformáció, 1534-ben már a protestánsok használták a templomot. Egy török–tatár horda 1599-ben elpusztította a települést a reformátusok egyházával együtt. 1606-ban Bocskai fejedelem hajdúi telepedtek le a Hernád és a Sajó mentén, egyik szabadalmas helységük Megyaszó volt. 1615-re elkészült az új templom: a romos gótikus épületet alapjaitól kezdve újjáépítették jóval nagyobb méretben, de a félnyolcszög-záródású szentély meghagyásával. 1645-ben katonaság kísérte ferences szerzetesek támadták meg a gyülekezetet. Hogy elfoglalják, ostrom alá vették a falut és templomát, előzőleg megüzenve, hogy egyetlen férfi se merjen ellenszegülni nekik. Erre a megyaszói asszonyok ragadtak fegyvert, mindenféle konyhai szúró-vágó eszközt, botot, követ, s pár órai harc árán kiverték a támadókat a községből.
A nyugati homlokzat előtt álló 38 méter magas torony 1704-ben épült, felmászva emeleti szintjeire azonban megfigyelhetők középkori részletei is. Kilenc évvel később földrengés rázta meg az épületet; az 1734–35. évi renoválás alkalmával száz festett táblából készült famenynyezetet kapott a templom; 1848-ban új toronyóra vásárlását, 1856-ban új toronysisak készítését jegyezték be az egyház krónikáskönyvébe. 1873-ban újrazsindelyezték a tetőt, végül 1902-ben széles kereszthajókkal bővítették az épületet. Az így keletkezett 21x22 méter oldalú négyszögben 1200 ülőhelyet alakítottak ki (a famennyezet megmenekült darabjait a miskolci múzeumba szállították). Ma már a legnagyobb ünnepeken sincsenek sokan a templomban, a település lélekszáma azonban – ritka kivételként – pár száz fővel nőtt az utóbbi három évtizedben a Megyaszón népes kisebbséget alkotó cigányoknak tulajdoníthatóan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.