Szervezetlen segélyműveletek Haitin

Nem csupán a lakosság körében, hanem a segélyszervezetek, az ENSZ-békefenntartók és az amerikai csapatok között is eluralkodott a káosz Haitiben. A mintegy kétszázezer ember életét kioltó földrengés sújtotta országban akadozik az együttműködés, a segélyszállítmányok nehezen érik el célpontjukat.

MN
2010. 01. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harc az életért. Több mint kilencven embert mentettek ki eddig élve a romok alól Haitin a múlt keddi földrengés óta, s még mindig van remény arra, hogy további túlélőket találjanak – jelentette ki az ENSZ humanitárius ügyeket koordináló hivatala (OCHA), amelyet az MTI idézett. Hat nappal a természeti katasztrófa után egy körülbelül másfél éves kislányt találtak meg sértetlenül a mentőcsapatok Port-au-Prince-ben. A kislány szüleiről nincs hír, feltehetőleg meghaltak, amikor a házuk összedőlt. Elisabeth Byrs, az OCHA szóvivője elmondta, hogy a mentőcsapatok jelenleg a Port-au-Prince-en kívüli területekre összpontosítják erőfeszítéseiket, olyan helyekre, ahová eddig nem tudtak eljutni. A legfontosabb továbbra is az orvosi ellátás megszervezése, a holttestek összegyűjtése és elszállítása, a hajléktalanok elhelyezése és a tiszta ivóvíz biztosítása. Byrs közlése szerint „a hangulat feszült Haitin, de a lakosság együttműködik”. A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága beszámolója szerint viszont a lakosság egyre agresszívabb az élelem és víz hiánya miatt. A hétfői jelentés ugyanakkor a részvétlenség terjedéséről ad hírt: a hullákat az utcára dobálják, és akit összegyűjtöttek, Port-au-Prince-ben helyenként utcai gödrökben égetik el. Már nem folyik a halottak kiásása a romok alól, onnan már csak a használható tárgyakat kaparják össze. A Vöröskereszt felhívja a figyelmet arra, hogy romlik az egészségügyi helyzet az ideiglenes táborokban, járványok kitörése fenyeget, s az erőszakos incidensek, fosztogatások száma ugyanolyan ütemben nő, ahogy az emberek kétségbeesése. A főváros rendőrségének létszáma 4000-ről 1500-ra esett, a többiek meghaltak, vagy eltűntek, a rendőrfőnök pedig a jövő hétre várja, hogy a bűnözők szervezetten fognak fellépni. Rendőröket szinte sehol sem látni, így az utcákon éjszakázó helybéliek általában értékeiket párnába varrják, és azon alszanak. Éjszaka különösen veszélyes az élet, az összeomlott városban szabadon garázdálkodó bűnözők ellen a legtöbben semmit nem tudnak tenni, csak imádkoznak a segítségért. (MN)


Clinton volt amerikai elnök, az ENSZ Haitiért felelős különmegbízottja elmondta, hogy a karibi országban állomásozó amerikai csapatok és ENSZ-békefenntartók között jó az együttműködés. „Az ENSZ a biztonságért felel, míg az amerikaiak a szállításért és az ételosztásért” – mondta a fővárosban, Port-au-Prince-ben tett látogatásán.
A segélyszervezetek munkatársai szerint azonban korántsem ilyen rózsás a helyzet. Úgy vélik, az amerikai légierő elfoglalta és irányítása alá vette Port-au-Prince repülőterét, ahol olyan zsúfoltság alakult ki, hogy a segélycsomagokat szállító repülőgépek olykor képtelenek leszállni. Az Orvosok Határok Nélkül nevű szervezet szerint nem tudni, ki irányítja a segélyműveleteket, az Egyesült Államok vagy az ENSZ, az együttműködés hiánya pedig több száz ember elkerülhető halálát eredményezte. Egy név nélkül nyilatkozó amerikai segélyszervezet munkatársa szerint az amerikaiaknak kellene átvenni a teljes irányítást, mert sem a haiti kormány, sem az ENSZ nem tud biztonságot nyújtani.
A Haitiben állomásozó amerikai csapatok létszáma jelenleg háromezer fő, az amerikai hadsereg összesen tízezer katonát telepít Haiti területére, valamint partjai közelébe. Az ENSZ kilencezer békefenntartót és rendőrt állomásoztat a szigetországban. Az amerikai haderő Haitin nem vállal rendőri szerepet, de szükség esetén megvédi az ártatlanokat és önmagát – jelentette ki Robert Gates amerikai védelmi miniszter. René Préval, Haiti elnöke a hét végén arról beszélt, hogy az amerikai erők besegítenek majd a rend fenntartásában azokon a helyeken, ahol a rendőrség és az ENSZ békefenntartói nem képesek önmaguk megbirkózni a feladattal.
Washington és Madrid megkönnyíti a földrengésben elárvult haiti gyerekek örökbefogadását. Washington ugyanakkor bevándorlási politikáján nem változtat, visszafordítja a haiti menedékkérőket. Az amerikai hatóságok arra számítanak, hogy a haitiak a katasztrofális körülmények miatt tömegesen próbálnak meg hajón eljutni az Egyesült Államokba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.