Nem vagyunk „bezzegország”, sőt számos makrogazdasági mutató tekintetében versenytársainkhoz képest idén tovább nő a lemaradásunk – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tegnap közzétett inflációs jelentéséből. A jegybanki szakemberek nem hisznek a kormány költségvetéssel kapcsolatos derűlátásának. Az MNB szerint az államháztartás idei hiánya a GDP 4,2 százalékát teszi majd ki, és a deficit a büdzsé tartalékainak teljes törlése esetén sem süllyed négy százalék alá. Ahhoz, hogy a miniszterelnök és a pénzügyminiszter által többször megerősített idei 3,8 százalékos hiány tarthatóvá váljon, az MNB szerint a tartalékok teljes törlésén kívül újabb takarékossági intézkedéseket kellene hatályba léptetni.
A nagyobb hiány hátterében egyrészt a túlságosan derűlátó adóbevételi tervek állnak. A jegybank közgazdászai úgy látják, adókból idén az előre jelzettnél mintegy 175 milliárd forinttal kevesebb folyik be az államkasszába. A rosszul tervezett kiadások szintén borítják a terveket. A költségvetési szerveknél és az önkormányzatoknál jelentős többletköltségek jelentkeznek majd, de a MÁV-ra és a BKV-ra is több pénzt kell költeni az eredeti elképzelésekhez képest. A plusz ráfordítás eléri a 125 milliárd forintot. Bár az államadósság idei kamatterhei várhatóan elmaradnak a tervezett szinttől, és a nyugdíjpénztári átlépések is segíthetik a kedvezőbb egyenleget, a kitűzött célokat ezzel együtt sem lehet tartani – állítja az MNB.
Jövőre a deficit várhatóan tovább duzzad, s eléri a GDP 4,3 százalékát. A kormányzati és a jegybanki előrejelzések között 2011-re vonatkozóan így még nagyobb a különbség, miután a kabinet a következő évre 2,8 százalékos deficitet ígért hitelezőinknek, a Nemzetközi Valutaalapnak és az Európai Uniónak. Nem elhanyagolható, hogy az MNB hangsúlyozottan olyan hiányszámokat tett most közzé, amelyek nem tartalmazzák az eladósodott állami vállalatok konszolidációját, vagyis amennyiben a következő kabinet az adósságok átvállalása mellett dönt, akkor a hiány azonnal hét százalék körüli szintre ugrik fel. Szintén figyelemre méltó, hogy – ellentétben az eddigi kormányzati nyilatkozatokkal – a jegybank szerint tavaly sem sikerült tartani a többszörösen módosított hiánycélt, miután 2009-ben a deficit a GDP négy százalékát tette ki.
A Magyar Nemzeti Bank a magyar gazdaság többi mutatóját tekintve is borúlátó. A jelentés szerint idén az infláció a korábban jelzettnél lassabb ütemben csökken majd, elsősorban a hatósági árak és az olajárak emelkedésének köszönhetően. A tavalyi 5,1 százalékos mínusz után a keresetek idén további 2,7 százalékot veszítenek értékükből, míg a háztartások fogyasztási kiadása a tavalyi 8,2 százalék után ebben az évben 3,9 százalékkal csökkenhet.
Egyelőre a munkaerőpiacon sem lehet javulásra számítani: a foglalkoztatottság a jegybank szerint idén 0,8 százalékkal csökken a tavalyi 2,5 és a 2008-as 1,2 százalékos visszaesés után.

Mutatjuk, mikor érkezik az igazi nyár