Cseh harcjárműüzlet korrupcióval olajozva

Csehországban a politika legfelső köreit is felborzolták, és a széles közvéleményt is élénken foglalkoztatják a Mladá Fronta Dnes napilapban a múlt héten megjelent, a Pandur II osztrák páncélozott harcjármű korrupciógyanús üzleti hátterével foglalkozó cikk egyes megállapításai.

Somogyi Mátyás
2010. 03. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magát üzletembernek kiadó oknyomozó riporternek, Janek Kroupának az ausztriai Steyr haditechnikai vállalat (SSF) két volt vezetője bevallotta, hogy a Pandur II harcjárművek megrendelésével kapcsolatban milyen nagyságú „provízióval” számolhattak a cseh lobbisták, illetve a politikai pártok.
A felvétel tanúsága szerint a cégvezetők megemlítették, hogy az üzletben érintett lehet Stanislav Gross volt szociáldemokrata kormányfő és pártelnök, Karel Kühnl volt védelmi miniszter, illetve a védelmi tárca jelenlegi vezetője, Martin Barták miniszter. Az ügy kivizsgálásában a cseh és az osztrák rendőrség szorosan együttműködik. A prágai lap állítása szerint a cseh politikai pártok markát több millió korona ütötte, amikor hozzájárultak ahhoz, hogy a védelmi tárca korábban 107 Pandurt vásárolt a Steyrtől 14,4 milliárd korona (150 milliárd forint) értékben.
A cseh–osztrák Pandur-üzlet nyélbe ütése közel hét évig húzódott. Prága 2007 decemberében felmondta a korábbi, 199 harcjármű vételéről szóló szerződést, majd 107 darab leszállításában egyeztek meg. A tranzakció értéke meghaladta volna a 23 milliárd koronát. Az üzletről a tárgyalásokat még a szocdem kormány idején kezdték meg, de az aláírásra már a polgári demokrata kabinet idején került sor.
A Pandur-ügyben említett politikusok a leghatározottabban viszszautasították a személyüket ért vádakat. Mirek Topolánek exkormányfő, az ODS elnöke üdvözölte a korrupciógyanús ügy kivizsgálására alakított különleges csoport létrehozását. – Elvárom azonban – mondta a politikus –, hogy a JAS–39 Gripen vadászgép vásárlásának körülményeit is ilyen bizottság vizsgálja ki. Jan Fischer kormányfő felszólította a vizsgálóbizottságot: a Pandur-üzlettel kapcsolatos esetleges korrupció kivizsgálását kiemelt feladatként kezelje.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.