Fényfestő

Lőcsei Gabriella
2010. 03. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tülekedéstől távol építgette az életét. Lehorgonyzott a Badacsony lábához, mint a változó évszakokat köszöntő vízparti fatünemény, aki az örökmozgó tó vizében tükröződve onnan soha nem kívánkozik sehova. Szinte Gábor, a kor- és pályatárs így summázza Udvardi Erzsébet életvitelét abban a pompás kiadványban, amelyet a tihanyi bencés apátság és perjele, Korzenszky Richárd adott ki a Balaton-felvidéken élő festőművész tiszteletére, nyolcvanadik születésnapjának a köszöntésére. Időtől függetlenül alkotó művészeket, kortalan asszonyokat nem igazán illő nyugtalanítóan sokasodó évtizedeikre emlékeztetni. Ám a visszaemlékezések mellett harminc-negyven esztendővel ezelőtti újságokból, katalógusokból, tárlatmegnyitókon elhangzott szövegekből és rádióriportokból szemelgető összeállítás azt az „időtlenül munkálkodó szellemi atmoszférát” is ünnepli, amelyik a legzordabb időkben is meg tudta őrizni, sőt meg tudta örvendeztetni az embereket.
Bernáth Aurél, Udvardi Erzsébet mestere már a legelső egyéni kiállítása alkalmával felfedezte, ki is nyilvánította, hogy tanítványának különös képessége van ahhoz, hogy „szeretett környezetét az égbe emelje”. Kortársai főleg azért tisztelték, és tisztelik ma is, mert sohasem a múló divatnak festett. Mert minden időben sugárzott a függetlensége, s mert életművében önmagát valósította meg. Kollégánk, Végh Alpár Sándor a szobrász Somogyi Józsefhez folyamodott, amikor Udvardi Erzsébet művészetéről a legfontosabbat kívánta közreadni: „festészete boldogítani képes”. Kristóf Attila a Magyar Nemzet hasábjain vagy három évtizeddel ezelőtt a fény festőjeként üdvözölte a művészt. („A festő keresi a fényt… Ha megleli, egyszeriben beleolvad a tájba, elkeveri a kívülről jövőt a belülről áradóval, s ilyenkor a képein így is, úgy is ráismerünk.”) Az Európa-szerte ismert ifjú szobrász, Szmrecsányi Boldizsár a festőművész alkotótevékenységének két alappillérére hivatkozik: mesterségbeli tudására és mély hitére. Konok Tamás – a ládafiából előkerült régi fotográfiák közreadásával – azt tanúsítja, hogy közös tanulóéveikben, a Rákosi-korszak legfeketébb éveiben az apró kegyelmeknek is örülni tudtak, ezekben rejlett boldogságuk kulcsa.
Aki azonban az Udvardi Erzsébet születésnapjára kiadott szép könyvet figyelmesen forgatja, előbb-utóbb arra a meggyőződésre jut, nemcsak boldogságuknak lehetett a kulcsa a sok apró kegyelem, de magánemberi tartásuknak, művészi hitvallásuknak és kiteljesedésüknek is.
(Ragyog a fényesség. Udvardi Erzsébet nyolcvanadik születésnapjára. Tihany, 2009. Ármegjelölés nélkül)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.