Három szlovén miniszter és hovatovább a kormányfő hitele, sőt egyenesen a széke is meginogni látszik. Az történt ugyanis, hogy február 2-án a szlovén főváros, Ljubljana egyik előkelő negyedében három bullmastiff fajtájú eb halálra marcangolta gazdáját, Saso Baricevic nagy szakmai tekintélynek örvendő és kiváló politikai kapcsolatokkal rendelkező orvost. Az ilyen típusú hírek sajnos Szlovéniában sem számítanak ritkaságnak. Ez a konkrét eset mégis megrázta a közvéleményt, de nem annyira a gyilkos ebek miatt, hanem azért, mert az ügy kapcsán döbbentek rá Szlovénia polgárai, hogy jogállam ide vagy oda, vannak köztük, akik „még egyenlőbbek”.
Az utóbbiak a gazdasági és a politikai elit összefonódásával létrejött új uralkodó csoportok, ha úgy tetszik, „hálózatok” tagjai vagy kegyeltjei, akik a jelek szerint megengedhetik maguknak, hogy szembemenjenek a törvénnyel.
A történet tulajdonképpen évekkel ezelőtt kezdődött. A szerencsétlenül járt orvos kutyái ugyanis már nem először támadtak emberre. 2006-ban súlyosan megsebesítettek egy óvatlan járókelőt, aminek az lett a következménye, hogy az illetékes szakhatóság határozatot hozott elpusztításukról. Tulajdonosuk azonban sehogyan sem akart belenyugodni ebbe. A döntés megváltoztatásában nem kisebb befolyással rendelkező személyek segítségére számíthatott, mint Miro Senica sikeres ügyvédre, Katarina Kresal jelenlegi belügyminiszter és a Szlovénia Liberális Demokráciája (LDS) nevű párt elnök asszonyának élettársára, továbbá Sonja Bukovecre, a mezőgazdasági minisztérium államtitkárára, valamint Iztok Jarc korábbi mezőgazdasági miniszterre. Utóbbi tagadta, hogy megpróbálta befolyásolni a kutyákkal kapcsolatos döntést, ám az egyik szlovén lap, a Mladina nyilvánosságra hozta a közvetlen megbízottja által – rá való név szerinti hivatkozással – írott levelet, amelyben kéri a szakhatóságot, ugyan nem gondolná-e át még egyszer, mi módon kerülhetnék el a pusztulást az izgága ebek.
Végül is egy közigazgatási bíróság hozott olyan – jogi szempontból erősen megkérdőjelezhető – döntést, hogy nem az eljárás idején hatályos, hanem a korábbi jogszabály szerint kell eljárni, amely lehetővé tette az ebek visszaszármaztatását gazdájukhoz. A szóban forgó közigazgatási bíróság tanácsának tagja volt Ales Zalar jelenlegi igazságügy-miniszter (szintén a már említett liberális pártból) fivére is.
De ezzel még nincs vége az ügy szaftos részleteinek, Baricevic illusztris pártfogóinak nagy bánatára. A február 2-án a helyszínre érkező rendőrség ugyanis mindenféle erotikus kellékeket talált az orvos házának garázsában, az azonnal lelőtt állatokon pedig szodómiára utaló jeleket tapasztalt. A tetemeket azóta is vizsgálják, hogy megbizonyosodjanak afelől, gazdájuk valóban fajtalankodott-e a kutyáival. A szakvélemény kiállításával azonban valami okból nem sietnek. Az áldozatot, akinek halálát a nagy vérveszteség okozta, meztelenül találták meg a garázs előtti kertben.
A haláleset körülményeinek s talán annak hatására is, hogy a helyszínelők sejtettek valamit Baricevic politikai elithez fűződő kapcsolatairól, legelőször Kresal belügyminiszter aszszonyt értesítették az esetről, nem pedig a vizsgálóbírót. Ő sem a bíróságot hívta első ijedségében, hanem élettársát, Senica ügyvédet, akinek oroszlánrésze volt abban, hogy Baricevic 2006-ban visszakapta a kutyáit a hatályos jogszabály rendelkezése ellenére. Ezt a lépését Kresal azzal indokolta a sajtónak, hogy élettársát mély barátság fűzte az áldozathoz, s ilyen esetben az a természetes, hogy először őt értesíti. A barátság azonban mégsem lehetett olyan mély – inkább csak a zseb –, hogy az egyébként feltűnően gyorsan nyélbe ütött temetésre (az előkészületek, hamvasztással együtt, alig vettek igénybe többet két napnál!) elmentek volna, helyette a síelést választották.
Az áldozat nővére azonban újabb fordulatról gondoskodott az ekkorra már amúgy is megkülönböztetett figyelmet élvező ügyben. A holttest azonosítására vonatkozó rendőrségi felkérésnek ugyan nem tett eleget, de a történtek után mintegy három héttel adott interjújában kétségbe vonta a haláleset körülményeiről nyilvánosságra került kínos részleteket, és azt állította, hogy fivérével nem a kutyái végeztek, hanem minden bizonnyal gyilkosság áldozata lett. A szodómiára vonatkozó gyanúsítgatásoknak pedig, mondta, akkor sem ad hitelt, ha a kutyatetemek boncolásának eredménye alátámasztja ezt a vélelmet.
Ha hinni lehet az ellenzék vezérének, Janez Jansa volt kormányfőnek, a jobbközép Szlovén Demokrata Párt (SDS) elnökének, a hatalmon lévő politikai körök legszívesebben titokban tartották volna az egész ügyet az általuk ellenőrzött média segítségével. A sebtében lebonyolított temetés után mégis elkezdtek szájról szájra terjedni a mendemondák arról, hogy mi is történt a magas rangú pártfogóit csúnyán kompromittáló orvos házánál. Ezeket a morzsákat csipegette fel néhány kisebb (értsd: függetlenebb) sajtóorgánum, mint például a fent említett Mladina. A gyomorfogató história napvilágra kerülése után, amint ez várható volt, rögvest támadások kereszttüzébe került a belügyminiszter. Az SDS interpellációt nyújtott be ellene a parlamentben. A párt frakcióvezetője egyenesen lemondásra szólította fel, hogy lehetővé váljon a teljesen pártatlan rendőri vizsgálat az ügyben.
A miniszter asszonyra most egyébként is rájár a rúd. Kiderült, hogy az általa felügyelt tárca olyan cégtől bérel ingatlant borsos áron a nemzeti nyomozóiroda céljaira, amelynek bérbeadója üzleti kapcsolatban áll élettársával, a már említett Miro Senica ügyvéddel. Kresal asszony azzal reagált a gyanúsítgatásokra, hogy úgy látszik, egy sikeres partnerrel az oldalán jobb, ha az ember nem vállal semmiféle politikai funkciót. Mellesleg bírósági eljárás indult az édesanyja, Friderika Kresal ellen is, amiért megtévesztéssel (fiktív tagok felmutatásával) szerzett jogtalan előnyöket a fizioterapeuták általa vezetett egyesülete számára. Az SDS a Szlovén Néppárttal (SLS) közösen interpellációt nyújtott be Milan Pogacnik jelenlegi mezőgazdasági miniszternek is, kérdőre vonva, hogyan kerültek vissza a kutyák közveszélyt okozó és törvénytelen módon Baricevichoz.
Borut Pahor kormányfő kiállt mindkét minisztere mellett, mondván, élvezik korlátlan bizalmát. Ő viszont minden jel szerint már nem élvezi a szlovén választók bizalmát, sőt a politikacsinálókét sem. Többen bírálják határozatlanságáért a baloldali-liberális térfélről is, amelyet persze nem annyira a szóban forgó kutyakérdésben vagy a minisztereit ért vádakkal kapcsolatban tanúsít, hanem sokkal inkább a zuhanórepülésben lévő szlovén gazdaság kérdéseiben. Az LDS nagy öregje, Niko Kavcic nemrég kijelentette egy interjúban, hogy Kresalt bizony le kellene váltani, s Pahornak is keresik már az utódját, de még nem jött el az ideje, hogy nyilvánosan beszéljenek róla.
Az SDS elnöke szerint ennek a szerencsétlen esetnek a legnagyobb jelentősége abban áll, hogy leleplezte a szlovéniai politikai és a gazdasági elitek összefonódásából létrejött maffia típusú érdekszövetségek, hálózatok működését. E hálózatok legfőbb igyekezete arra irányul, hogy fenntartsák azt a helyzetet, amelyben lelkiismeretlen tagjaik és védenceik mindent megengedhetnek maguknak.

„Román földre” ment „vendégségbe” Magyar Péter, akit végül a Szózat is a falhoz állított