Újabb állami terület került tegnap kalapács alá, Székesfehérváron hirdették meg licitre a móri földeket. Az állam ezúttal 18,7 hektárt veszített el, mivel nem akarta kifizetni egy követeléskezelő társaságnak a bíróság által is jogosnak tartott adósságot. Tavaly október óta sorra írták ki árverezésre az ilyen területeket, vagyis nem ez volt az utolsó állami föld, ami kalapács alá kerül a közeljövőben.
A történet még a rendszerváltás előtti időkbe, 1987-re nyúlik vissza, amikor is a Móri Állami Gazdaság banki kölcsönt vett fel, amiért cserébe ingatlanjait ajánlotta fel jelzálogként. A gazdaság közben tönkrement, ezért a Magyar Hitel Bank és a K&H Bank a kilencvenes években pályáztatás útján értékesítették a cégben ragadt követeléseiket. A legnagyobb, megközelítőleg kétezer hektárra vonatkozó követelést a Hermes Hitel és Faktor Zrt. vásárolta meg. Mintegy 270 hektárnyi terület esetében – főként szőlőültetvényekről van szó – pedig a Vitamór Kft. szerezte meg a követeléseket. Hétéves pereskedés után a bíróság jogerősen elrendelte a végrehajtást. A területek mintegy 60 százalékát erdőként tartják nyilván, ezért 1300 hektár nem kerülhet kalapács alá, mivel az állami tulajdonban lévő erdő nem értékesíthető.
Az első árverezésekre tavaly került sor, akkor a családi tulajdonban lévő Vitamór Kft. vásárolta meg a meghirdetett területeket. A Figyelő című hetilap tájékoztatása szerint tavaly október elején egy 27 hektáros terület került kalapács alá, ezt vették meg magánszemélyként a Vitamór cég tulajdonosai. Mint arról a hetilap beszámolt, a jelzálog-tulajdonos akkor jár a legjobban, ha az árverezéseken maga is indul. Így az érintettek a jelzálog-követeléshez és az ingatlanhoz is hozzájutnak. A jelzálog-követeléseket a bankoktól megszerző cégek kamatokkal együtt ma valamivel több mint kétmilliárd forintot követelnek. A Napi Gazdaság szerint a leggazdagabb magyar üzletemberek között megtalálható Antal Ernő – aki a Hermes Zrt. többségi tulajdonosa – és családja 1800 hektár földterülettel rendelkezik Nyugat-Magyarországon. Úgy tudjuk, Antal Ernő továbbra is bérbe adná azokat a földeket, amiket családtagjai vagy ismerősei megszerezhetnek az árverezéseken.
Megkeresésünkre Benedek András, a Magyar Földbirtokosok Országos Szövetségének titkára azon meggyőződésének adott hangot, hogy amennyiben az állammal szemben jogerős kötelezettséget állapít meg a bíróság, úgy azt köteles lenne kifizetni. Érthetetlennek tartotta a kormány hozzáállását, hiszen, mint mondta, ezt a logikát követve akár azt is kijelenthetnénk, hogy a magyar állam fizetésképtelen. Véleménye szerint az árverezésekkel csak a földtörvény elővásárlási jogosultságokat megállapító rendelkezéseit igyekeznek kikerülni. Ráadásul – tette hozzá Benedek – a hirdetmény szerint akár a megállapított érték feléért is meg lehet szerezni a birtokokat.
A tavalyi jogerős bírósági ítélet nyomán az állam köteles tűrni az érintett ingatlanok vonatkozásában a hitelezők igényérvényesítését – közölte lapunkkal az MNV Zrt. A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) a Hermes Faktor Zrt.-nek a 2,2 ezer hektárra vonatkozó, 1,3 milliárdos kérésével szemben 721 388 forintot ajánlott. Ez azt jelenti, hogy a Hermes hektáronként 500 ezer forintot kapott volna. A társaság által eddig elárvereztetett termőföldek hektáronkénti átlagára 316 800 forint volt.

Így változik az időjárás: brutálisan sok eső jöhet