Csekély rendőri jelenlét mellett kulturáltan, atrocitások nélkül zajlott le tegnap az adóhivatali dolgozók és a vámosok tüntetése. A Pénzügyminisztérium épülete előtti téren – a megmozdulást meghirdető érdekvédők adatai szerint – 4671-en jelentek meg. Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) munkatársai közül nagyjából négyezren érkeztek, míg a vám- és pénzügyőrségtől körülbelül hatszázan.
A demonstráció dél körül, a helyzet ismertetésével kezdődött. A szónokok elmondták, miért is hívták össze a tüntetést. Felelevenítették: tavaly átlagban 25 százalékkal csökkent az APEH-ban és a vámhatóságnál dolgozók jövedelme, sérelmesnek nevezték az új kafetériaszabályokat, s rögzítették, hogy további keresetelvonást már nem tűrnek el. A tömeg hangos tapssal és éljenzéssel fogadta a kritikus szavakat, ám pfujolás, gúnyos nevetés tört ki minden olyan alkalommal, amikor Oszkó Péter pénzügyminiszter neve elhangzott.
Az APEH-osok és a pénzügyőrök bérharcát több hazai szakszervezeti tömörülés is szimpátiával fogadta. A támogatást kifejező szónoklatokat, felolvasott leveleket tapssal jutalmazták a tüntetők. A beszédek az arra járók figyelmét is felkeltették, sokan aziránt érdeklődtek, kik és miért demonstráltak. Az egyik járókelő lapunknak azt mondta: őt nem zavarja, hogy a pénzbeszedő szervezetek az utcára vonulnak, sőt pártol minden olyan megmozdulást, ahol bizonyos rétegek egységesen lépnek fel érdekeik védelmében. Mások, amikor megtudták, hogy APEH-osok tüntetnek, legyintettek vagy gyorsan továbbmentek. A két szervezetben korábban elterjedt, hogy provokációra is számítani lehet, ám e félelem alaptalannak bizonyult. A helyszínre kivezényelt rendőrök így jobb híján meghallgatták a beszédeket, s pénzügyőr kollégáikkal társalogtak.
A megmozdulás végén szót kapott a demonstrációt szervező két érdekképviselet vezetője. Michalkó Péter, az adó- és pénzügyi dolgozók szakszervezetének elnöke arról beszélt, hogy a tüntetést nem azért tartották a választási kampány időszakában, hogy bármelyik pártnak kedvezzenek. – Nem vagyok MSZP-s, nem vagyok fideszes, nem vagyok jobbikos, APEH-os vagyok – jelentette ki, mire hallgatósága zúgó tapssal válaszolt. Holecz Gábor, a vámosok független szakszervezetének elnöke pedig a jutalmat szociális segélynek minősítette, arra utalva, hogy a fináncok jövedelme igen alacsony. Ezután az érdekvédők szavazásra bocsátották a pénzügyi tárcának címzett hatpontos petíciójukat, amelyben mások mellett az adóigazgatásban dolgozók nagyobb erkölcsi és anyagi elismerését, valamint a tavalyi, 25 százalékos keresetcsökkenés kompenzációját követelik. A tüntetők az egyes pontokat közfelkiáltással fogadták el, sokan – szavazatukat nyomatékosítandó – APEH-os, vámos igazolványukat is a magasba emelték. Miután a tömeg jóváhagyta a petíciót, a két szakszervezeti vezető átadta a dokumentumot a pénzügyi tárca sajtófőnökének. Amikor Pichler Ferenc megjelent a minisztérium bejáratánál, a demonstrálók ismét hangosan fütyültek.
A megmozdulás végeztével a majd ötezer résztvevő tíz perc alatt elhagyta a helyszínt. Az érdekvédők sikeresnek nevezték a tüntetést, s a jövő héten újra tárgyalóasztalhoz ülnek a minisztérium vezetőségével.

„Román földre” ment „vendégségbe” Magyar Péter, akit végül a Szózat is a falhoz állított