Háborús helyzet Görögországban

Az Összgörög Szakszervezetek Frontjának (PAME) mintegy 300 tagja elfoglalta az athéni pénzügyminisztérium épületét, tiltakozásul a görög kormány egy nappal korábban bejelentett gazdasági szigorító intézkedései ellen. Tegnap estétől kezdve folyamatos sztrájkok bénítják meg az akadozó görög gazdaságot.

Hírösszefoglaló
2010. 03. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eladó ország? Néhány német képviselő azt javasolta, hogy a súlyos gazdasági válságba került Görögország szigetei egy részének eladásából fedezze adósságát – írta a Bild című német napilap. A görög kormány adatai szerint a dél-európai ország mintegy hatezer szigettel rendelkezik, s ezek többsége lakatlan. A kormányzó CDU egyik képviselője, Marco Wanderwitz kifejtette: az Európai Unió és Németország is pénzügyi támogatást nyújt Görögországnak, de ezért cserébe garanciákat kér. Erre megfelelő lenne néhány sziget. (MTI)

*

Athén az IMF-hez fordulhat. Görögország kész a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordulni segítségért, ha az uniós társállamok nem adják meg számára azt a pénzügyi támogatást, amelyet vár tőlük – írta a Financial Times. Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnök közölte: Görögország megmutatta, hogy képes nehéz döntésekre, most pedig várja Európa támogatását. Londoni elemzők szerint azonban nem biztos, hogy Görögország valóban a valutaalap segítségét akarja kérni. Az Eurasia Group nevű globális politikai kockázatelemző és tanácsadó csoport a görög intézkedések bejelentése után azt írta: az IMF időnkénti felemlegetése Görögország részéről – és Papandreu tervezett washingtoni útja is – inkább a görög alkupozíció javítására szolgál az euróövezeti hatóságokkal szemben. Hasonló véleményt közölt nemrég a The Economist című vezető brit gazdasági-politikai folyóirat. A lap egyik legutóbbi kiadásának elemzése szerint az uniós illetékesek elborzadnak attól a gondolattól, hogy esetleg az IMF-hez kell fordulni Görögország kisegítése végett, mivel ez „megalázó lenne Európa számára…, az euró hírneve forog kockán”. Az EU készséggel együttműködött a valutaalappal, amikor Magyarország, Lettország és Románia kisegítéséről volt szó, de ezek az országok még nem tagjai az euróövezetnek. Ha azonban Görögország szorulna IMF-mentőakcióra, az rávilágítana arra, hogy milyen gyenge a költségvetési lazaságok megakadályozását célzó euróövezeti mechanizmus – állt az Economist írásában. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.