Hazatértek a csalással gyanúsított britek

Hazamehetett az a két angol férfi, akit azért tartottak előzetes letartóztatásban itthon, mert több mint száz ügyfelet károsítottak meg Magyarországon. Az ügyészség megerősítette: elhagyhatták ugyan az országot, de folytatódik ellenük az eljárás.

Győr Ágnes
2010. 03. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem arról van szó, hogy megengedtük nekik, hogy hazautazzanak, hanem megszüntettük velük szemben az előzetes letartóztatást, mivel az eljárás jelenlegi fázisában ez már nem indokolt. Ügyükben tovább folyik a nyomozás – mondta lapunknak Skoda Gabriella, a Fővárosi Főügyészség szóvivője arról a két csalással gyanúsított brit állampolgárról, akik négy hét után a napokban szabadultak a börtönből, és a hírek szerint már haza is tértek.
Michael Turner és üzlettársa, Jason McGoldrick korábban Budapesten működtetett marketingvállalkozást, s miután 2005-ben tönkrement a cégük, azzal gyanúsították meg őket, hogy mintegy 134 ügyfelet károsítottak meg öszszesen 18 ezer fonttal (5,5 millió forint). A rendőrség előterjesztése és az ügyészség indítványa alapján a Pesti Központi Kerületi Bíróság európai elfogatóparancsot adott ki ellenük. A kérésnek tavaly novemberben tettek eleget a brit hatóságok. Turner és McGoldrick szabadon engedéséért azonban a két család folyamatos politikai és sajtókampányt folytatott, több fórumon kifogásolva fogva tartásuk körülményeit. Nagy felháborodást váltott ki odahaza például, hogy Turnert és McGoldrickot vádemelés nélkül 17 hétig tartották fogva, Nagy-Britanniában ugyanis szokatlan az ilyen eljárás.
Az ügy időközben Angliában politikai szintre emelkedett. A két gyanúsított nagy-britanniai parlamenti képviselője tavaly novemberben közölte, hogy Jack Straw brit igazságügyi miniszter elé tárja az esetet. A munkáspárti Jim Knight szintén hangot adott annak a véleményének, hogy az európai elfogatóparancsot ez esetben helytelenül alkalmazták – olvasható a távirati iroda jelentésében. Lord William Dartmouth, aki az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának képviselője az Európai Parlamentben, kijelentette a BBC-nek: Turner édesapjának kampánya, a kiterjedt médiafigyelem kétségtelenül nyomást gyakorolt a magyar hatóságokra. Skoda Gabriella ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a magyar hatóságokra nem lehet semmilyen nyomást gyakorolni, a jogszabályok szerint kell eljárniuk.
Egy ír állampolgárral szemben is folytatnak eljárást a magyar hatóságok. Mint arról korábban írtunk, a múlt héten ismét elnapolta Francis Ciarán Tobin kiadatási tárgyalását a dublini felsőbíróság. Az ír férfi még 2000. április 9-én oltotta ki két kislány életét Leányfalun, amikor Volvójával előzés közben felhajtott a járdára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.