Március 7.
Esterházy János-emlékünnepség. A Rákóczi Szövetség és a kebelében működő Esterházy János Emlékbizottság koszorúzással és díjátadó ünnepséggel emlékezik a szülőföldjén, Szlovákiában máig háborús bűnösnek tartott, börtönben meghalt politikusra, a felvidéki magyarság, a zsidóság védelmezőjére.
Helyszín: 1053 Budapest, Szép utca 3. (emléktábla) és a Magyarok Háza díszterme (1052 Budapest, Semmelweis utca 1–3.).
Időpont: 10 óra
Március 8.
Energiapolitikai esték. Az energiapolitikai sorozat következő találkozóján Támogatások és ösztönzések a hazai energetikában címmel Zarándy Pál energetikus tart előadást.
Helyszín: Energiapolitika 2000 Társulat (1053 Budapest, Veres Pálné utca 10. I. emelet.).
Időpont: 17 óra
Segítség, szülő vagyok! Naponta hallhatunk újabb és újabb tudatmódosító szerek megjelenéséről a drogpiacon. Az átlagéletkor a veszélyeztettek körében egyre lejjebb tolódik, ma már 12–13 éves gyerekek is kipróbálnak kábító hatású szereket. A drogokkal, drogprevencióval foglalkozó pedagógiai előadás-sorozat meghívott előadók segítségével próbál lehetséges válaszokat adni a gyermek- és kamaszkor, a szülő-gyermek, tanár-diák viszony, az iskolán és a családon belüli erőszak problémáira. A mostani alkalommal Fekete Rita rendőr alezredes beszél az okokról, a „hagyományos” és a „divatos” kábítószerfajtákról, arról, miként előzhetünk meg egy esetleges tragédiát szülőként, tanárként és kamaszként.
Helyszín: Pécsi Kulturális Központ – Dominikánus Ház (Pécs, Színház tér 2.).
Időpont: 18 óra
Vasiakkal vasiakért. Vas megye lehetőségeiről beszélget két szombathelyi vezető értelmiségi, Horváth Boldizsár szülész-nőgyógyász, a Markusovszky Kórház tudományos és oktatási igazgatója és Ács Zoltán újságíró, tanár, történész. Az est házigazdája: Burkon László újságíró, közreműködnek a Művészeti Szakközépiskola és Gimnázium diákjai. Belépő: 200 forint.
Helyszín: Berzsenyi Dániel Megyei Könyvtár (Szombathely, Dr. Antall József tér 1.).
Időpont: 19 óra
Március 9.
Régi könyvkötészet. A Veszprém Megyei Múzeum szervezte múzeumi szabadegyetem idei tanévében könyv- és könyvkötéstörténettel foglalkozik. A következő előadást Könyvkötők Veszprém megyében a 18–20. században címmel Koncz Pál restaurátor tartja. A belépődíj egy alkalomra: 670 forint, a bérlet egy szemeszterre: 2800 forint.
Helyszín: Laczkó Dezső Múzeum (Veszprém, Erzsébet sétány 1.).
Időpont: 15.30
Boldogtalanok-e a magyarok? Az a vélekedés alakult ki rólunk, magyarokról, hogy nemcsak a nyugatiakhoz, de kelet-európai szomszédainkhoz képest is boldogtalan, depresszív, mosolytalan nép vagyunk. Valóban így van? Kopp Mária, a budapesti Semmelweis Orvostudományi Egyetem tanára kutatócsoportjával évekig tartó felmérésében azt vizsgálta, hogyan függ össze az emberek lelkiállapota, egészségi állapota, anyagi helyzete és boldogsága. A hazai és az európai lelkiállapot-kutatások eredményeiről számol be a pécsi életmódklub következő találkozóján az orvos-pszichológus. A belépődíj 300 forint.
Helyszín: Pécsi Kulturális Központ – Dominikánus Ház (Pécs, Színház tér 2.).
Időpont: 18 óra
Rendhagyó fizikaóra. Az országjáró Fizibusz program előadója Tóth Pál matematika–fizika szakos középiskolai tanár. Célja a természettudományos tantárgyak iránti érdeklődés felkeltése s a környezettudatos energiafelhasználás fontosságára való figyelemfelhívás játékos, látványos, rendhagyó kísérleti órákkal. Az előadások – szándék szerinti – műfaja a szórakoztatással összekötött ismeretátadás. A belépődíj: 300 forint.
Helyszín: Pécsi Kulturális Központ – Dominikánus Ház (Pécs, Színház tér 2.).
Időpont: 19 óra
Március 10.
Torzkép a magyarságról. A magyarsághoz kapcsolódó hamis elképzelésekről, előítéletekről tart előadást Tamásiban Andrásfalvy Bertalan néprajzkutató, volt művelődési és közoktatási miniszter.
Helyszín: a művelődési ház konferenciaterme (Tamási, Szabadság utca 50.).
Időpont: 18 óra
Hit és megtartó szeretet a családban. A Nagycsaládosok Országos Egyesülete, az Országos Lelkipásztori Intézet és a Katolikus Családtervezési Tanácsadó keresztény házasságra készülő fiatalok számára szervezett előadás- és beszélgetéssorozatának következő alkalmán Komáromi Mária és Komáromi János beszél a családi élet örömeiről, nehézségeiről, a megoldási lehetőségekről.
Helyszín: Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola (1052 Budapest, Piarista köz 1.).
Időpont: 19 óra
Március 11.
Konferencia Közép-Európáról. A mai Közép-Európa a magyar külpolitika optikájában címmel szervez műhely-konferenciát a Magyar Külügyi Intézet. Az előadók – Kiss Gy. Csaba (Közép-Európa értelmezési keretei a XXI. század első negyedében), Körösi István (Közép-Európa helye a nemzetközi/európai gazdasági, pénzügyi és innovációs folyamatokban) – és a kerekasztal-beszélgetések résztvevői (a témák: Közép-Európa a fontosabb nemzetközi, európai és térségbeli aktorok gondolkodásában; Ajánlások a magyar külpolitikának) arra keresik a választ, hogy a XXI. század kezdetén „Közép-Európa” fogalmának van-e aktuális értelmezési tere, s ha igen, milyen dimenziókban és hangsúlyokkal szerepel a térség országai és a releváns nemzetközi tényezők politikájában. Vajon az Európai Unió létezése és keleti bővülése minden viszonylag önálló Közép-Európa-politika létezését szükségtelenné tette, vagy éppen az unió bővülésével erősödő regionalizálódás teremthet kereteket a Közép-Európa-politika újraértelmezésére? Vajon egy magyar Közép-Európa-politika mennyiben több, mint a visegrádi együttműködés? A részvételhez a [email protected] e-mail címen és a (+36) (1) 279 5700-s telefonszámon lehet regisztrálni.
Helyszín: Magyar Külügyi Intézet (1016 Budapest, Bérc utca 13–15.).
Időpont: 9 óra
Fekete március. Az 1990-es marosvásárhelyi véres eseményeket idézi meg a Terror Háza Múzeum. Megemlékező beszédet mond Kincses Előd, az egykori Maros Megyei Nemzeti Megmentési Front volt elnöke, Tőkés László püspök, az Európai Parlament képviselője, Balog Zoltán magyar országgyűlési képviselő. Az eseményen a Petőfi-emléklap a Helytállásért kitüntetéseket is átadják az egykori résztvevőknek.
Helyszín: Terror Háza Múzeum (1062 Budapest, Andrássy út 60.).
Időpont: 10 óra
Az anyagok öregedése. A különböző anyagok hosszú idő alatt lassan, de biztosan átalakulnak. Egy régészeti leletként előkerült kerámia-, fém-, üveg-, fa-, textil- vagy bőrtárgy egészen más tulajdonságokat mutat, mint az azonos nevű, újonnan készült tárgyak. Az anyagok öregedését a restaurátor nézőpontján át mutatja be előadásában a szakértő, Véninger Péter.
Helyszín: ELTE TTK, lágymányosi északi tömb (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, Eötvös terem).
Időpont: 17 óra
Március 12.
Pogányság és kereszténység között. A Keresztény gyökerek és a boldog magyar élet című sorozat következő előadója Bollók Ádám kutató, a MTA Régészeti Intézetének munkatársa, aki a Kárpát-medence honfoglalás kori vallási helyzetéről beszél.
Helyszín: Gál Ferenc Hittudományi Főiskola, Klebelsberg terem (Szeged, Dóm tér 6.).
Időpont: 17 óra
Ha van tudomása a rovatba illő előadásról vagy rendezvényről, kérjük, ossza meg velünk az [email protected] e-mail címen vagy az (1) 476 2173-as telefonszámon.
Összeállította: Pethő Tibor

„Román földre” ment „vendégségbe” Magyar Péter, akit végül a Szózat is a falhoz állított