Egyelőre csak virtuális pénz a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) idénre tervezett tízmilliárd forintos kerete, amelynek az ötös lottó adójának kilencven százalékából kellene befolynia. Arról ugyanis, hogy a pályázatok meghirdetése előtt a különböző támogatandó művészeti területek között milyen arányban osztaná el ezt az összeget az NKA bizottsága, várhatóan csak a jövő héten fogja jóváhagyni a kulturális minisztérium. A tárca vezetője, Hiller István korábban úgy nyilatkozott, fontosabbnak tartotta, hogy mindenekelőtt a Márai-programot hozza tető alá, amely a könyvtárakat juttatná egymilliárd forint többletforráshoz.
Az NKA működését egy karácsony előtt született kormányrendelet jelentősen módosíthatja. A rendelet – amely az állami pénzek kifizetésének feltételeit szigorítaná – egyik olvasatában az NKA a nyertes pályázóknak a megítélt támogatás 60 százalékát folyósíthatja, a fennmaradó összeget pedig csak akkor, ha a támogatott program már lezajlott. A potenciális pályázók így könnyen kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy programjaikat részben banki hitelből tudják majd megvalósítani. – Jelenleg még a jogszabály értelmezése folyik – erősítette meg lapunk értesülését Harsányi László, az NKA elnöke, aki nem tartaná szerencsésnek, ha a kulturális alapnak az utófinanszírozásra kellene átállnia.
– Kifejezetten a kulturális alapok politikája elleni döntés volna – nyilatkozta.
A Nemzeti Kulturális Alappal és a Balassi Intézettel együttműködve szervez Felemelő század néven idén és a következő évben kulturális programokat a Klassz Zenei Iroda, illetve anyaszervezete, a Hungarofest. A két év három kiemelt zenei évfordulót ölel fel: idén Erkel Ferenc születésének kétszázadik, Gustav Mahler születésének százötvenedik évfordulóját ünnepeljük, Liszt Ferenc 2011-ben lenne kétszáz éves. A jubileumi éveket összevonták, a Felemelő század tematikáját kiegészítették a tizenkilencedik századi nemzeti romantika polgárosodás, városodás, jogkiterjesztés gondolatkörével. A Felemelő század ünnepi nyitányát először február végére ígérték, a dátum később március 8-ra módosult, ám végül most ez is elmarad. Szerencse, hogy a gyulai Erkel Társaság még múlt év tavaszán megszervezte programjait, mégpedig önkormányzati forrásból.
Miután a Nemzeti Kulturális Alap éves költségfelosztását csak a jövő héten hagyják jóvá, nagy kérdés, hogy miből és milyen programokból áll majd össze a Felemelő század, amelynek fő finanszírozója az NKA. A Hungarofest ügyvezető igazgatója, Rubovszky Rita lapunk érdeklődésére elismerte, egyelőre egy fillért sem kaptak a Felemelő századnak címzett programokra, míg Erdődy Orsolya, a Klassz Zenei Iroda vezetője arra hivatkozva nem tudott tájékoztatást adni a kétéves eseménysorozat költségvetéséről, hogy a 2011-es költségvetést már a következő kormánynak kell jóváhagyni.
További kérdés, hogy így milyen szerződéseket lehet kötni elismert magyar és nemzetközi művészekkel, akik több évre előre tervezik fellépéseiket, szereplésüket. Annyi bizonyos, az idő múlásával a szervezőknek a művészek szállásköltsége és a repülőjegyek ára is egyre drágább lesz.

Bóka János: Magyarországnak az antiszemitizmus elleni küzdelemben feladata és felelőssége van