Menesztették Timosenkót

A kormánykoalíció keddi feloszlatását követően tegnap az ukrán parlament Julija Timosenko miniszterelnöktől és kormányától is megvonta a bizalmat. A 450 fős törvényhozásban 243 képviselő – heten a kormányfő nevét viselő tömb frakciójának tagjai közül – mondott igent a Régiók Pártja által beterjesztett bizalmatlansági indítványra.

Székely Gergely
2010. 03. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Munkalátogatás. A hivatalába néhány napja beiktatott Viktor Janukovics ukrán államfő hétfői brüsszeli látogatása után pénteken Moszkvában teszi tiszteletét. A vizit előkészítőihez közel álló hírforrás szerint azonban időközben Moszkva – az előzetes terveket megváltoztatva – a hivatalosból munkalátogatássá minősítette át Janukovics moszkvai útját, amivel az orosz vezetés állítólag azt akarja vendége tudomására hozni: nagyon nem tetszik neki, hogy első külföldi útján Janukovics nem Moszkvát, hanem Brüsszelt kereste fel. (Sz. G.)


A bizalmatlansági indítványt a „régiósok” egyik vezető politikusa, Mikola Azarov terjesztette elő, csaknem egy órán át a lehető legsötétebb színben ecsetelve a kormány tevékenységét. A miniszterelnöki bársonyszék legesélyesebb várományosa szerint Julija Timosenko kormányzása az élet valamennyi szféráját érintő teljes összeomlásként vonul be a történelembe. A politikus asszony által a választási kampányban ígért egyedi áttörés helyett ugyanis katasztrofális gazdasági válság, olyan méretű krízis következett be, amelyhez hasonlót Ukrajna már húsz éve nem ismert. Azarov azzal vádolta meg Timosenkót, hogy szándékosan idézte elő a jelenlegi tragikus állapotokat az országban.
Timosenko viszont az igazság pillanatának nevezte a bizalmatlansági indítvány miatti szavazást, hiszen ily módon kiderül, hogy miképpen is állnak az erőviszonyok a parlamentben, kik veszik a vállukra a felelősség terhét az ország életéért. Az általa vezetett kormány legfontosabb eredményének nevezte, hogy a minden országot érzékenyen érintő és megrázó gazdasági világválság közepette is sikerült megvédeni Ukrajnát a teljes pénzügyi összeomlástól, s ezzel együtt megőrizni az érvényben lévő a szociális szabványokat is. Kormányfői tevékenysége idején sikerült az ország függetlensége óta először kellőképpen megalapozni Ukrajna energetikai helyzetét, s ezzel együtt megőrizni és megerősíteni az ország függetlenségét is. Közölte: a kormány és az általa vezetett politikai erő abban a pillanatban, hogy a parlament megszavazza a bizalmatlansági indítványt, ellenzékbe vonul, és megkezdik egy olyan demokratikus ellenzék kialakítását, amely képes lesz ellenállni Viktor Janukovics államfő és csapata ukrán- és demokráciaellenes tevékenységének.
Az ülést követően Olekszandr Jefremov, a Régiók Pártja helyettes frakcióvezetője úgy nyilatkozott, hogy nem fogják elsietni az új koalíció létrehozását, de ezen vagy a jövő héten befejezik az új parlamenti többség kialakítását. Közölte azt is, hogy pártja ragaszkodik Mikola Azarov kormányfői kinevezéséhez, jóllehet előző este Hanna Herman, az elnöki kancellária egyik elnökhelyettese azt fejtegette, hogy őket nem a név és a személy párthovatartozása, hanem szakmai hozzáértése érdekli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.