Elrendelte a nyomozást az ügyészség hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt egyes BRFK-t is érintő tanácsadói szerződések ügyében ismeretlen tettes ellen – közölte Fazekas Géza, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője. Az eljárás egy ismeretlen személy feljelentését követően indult meg. A névtelen levélíró az ügyészségnél azt firtatta, hogy szakmailag indokolatlan volt a BRFK és az egyik polgárőrszövetség (a Budapesti és Agglomerációs Polgárőr Szervezetek Szövetsége) között létrejött szerződés, és a polgárőrök a polgárőrség alapszabálya szerint nem is kaphattak volna pénzt a munkájukért.
Tóth Gábor budapesti rendőrfőkapitány az MTV Híradónak korábban azt állította: ebben a megbízási szerződésben Kardos Pálnak, a Budapesti és Agglomerációs Polgárőr Szervezetek Szövetsége elnökének az elmúlt húsz évben bűnmegelőzéssel kapcsolatos tapasztalata, szaktudása volt az, amit a Budapesti Rendőr-főkapitányság igénybe vett.
*
A főrendőr megjegyezte, nem történt szabálytalanság, és a feljelentést az ellene indult lejárató kampány részének tekinti. Tóth a Népszabadságnak kifejtette: korábban ő is kézhez kapott egy névtelen levelet, amely szerint a feljelentő azt a kérdést veti fel, vajon felügyelheti-e a BKV fiktív tanácsadói szerződései és más hasonlóan nagy horderejű gazdasági bűncselekmények nyomozását olyan ember, akivel szemben felvetődhet a gyanú, hogy maga is kötött hasonló szerződéseket. Szerinte sokaknak jól jönne, ha menesztenék.
Az ominózus szerződést az ORFK Ellenőrzési Szolgálata már vizsgálta, de rendben találta. A BRFK kommünikéjében tudatta, a rendőrség 38 fővel kötött jelenleg is hatályos külső megbízási szerződést. Egyetlen esetben viszont nem hosszabbította meg a megállapodást. A Budapesti és Agglomerációs Polgárőr Szervezetek Szövetsége elnökével kötött szerződés alapján a rendőrség 2008 nyarától 2009. március közepéig nettó 38 815 forint megbízási díjat adott havonta. Tavaly március 16. és az év vége közötti időben 83 175 forintra emelték az összeget, de a szerződést 2010-re nem hosszabbították meg. Túri András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke elmondta, a polgárőri feladat a legtöbb esetben önkéntes, az ominózus szerződést nem ismeri. – Ha a dokumentumban pluszfeladatok is meg vannak jelölve, akkor esetleg indokolt lehet a javadalmazás – fogalmazott. Lapunk megkereste az érintett szövetséget, de Kardos Pál elnököt betegsége miatt nem értük el.