Meglepő fordulat állt be a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) kommunikációjában, mivel a tárca kabinetfőnöke nyíltan beszélt egy, a napokban létrejövő szén-dioxid-kvóta-eladási szerződésről.
Molnár József a norvég Pointcarbon.com portálnak elmondta, Magyarország 5 millió tonna kiotói szén-dioxid-kvóta értékesítéséről tárgyal japán cégekkel, s a londoni Camco nevű társaság kapott megbízást arra, hogy tanácsadóként vegyen részt a felek közti közvetítésben. Hozzátette, jelenleg 7,5-7,8 eurót lehet kapni egy tonna kvótáért, a szerződést pedig egy héten belül aláírják.
Ezúttal nem a múlt héten botrányt okozó CER-kvótákhoz hasonló engedélyeket értékesít hazánk, hanem „hagyományosnak” számító kiotói kibocsátási egységeket (AAU). A kabinetfőnök által közölt ár azonban az eddigi tranzakcióinknál jóval alacsonyabbnak tűnik, hiszen 2008-ban a becslések szerint Spanyolországnak és Belgiumnak darabonként 13-14 euróért adtuk a kibocsátási engedélyeket, tavaly pedig egy azóta is ismeretlen japán cég – szintén becslések alapján – 9-10 eurót fizetett a kvótákért. A mostani tranzakció körülbelül 10 milliárd forintos bevételt hozhat Magyarországnak, amivel 50 milliárd forintra nő a kvótaeladásokból származó pénzek kaszszája. A pointcarbon.com szakportál híre szerint a kormány elvárja az egységeket vásárló cégtől, hogy felfedje kilétét. A KVVM irányváltása különös, eddig ugyanis üzleti titokra hivatkozva jóformán semmilyen részletet nem árultak el a kvótaeladások kapcsán, így sem az árat, sem a konkrét vevőt nem ismerhettük meg – még a tranzakciók lezárta után sem.
Olt Boglárka, a környezetvédelmi minisztérium szóvivője – aki lapzártánkig nem válaszolt hívásainkra – azt mondta az Index.hu-nak: nagy az igény arra, hogy átláthatók legyenek a kvótatárgyalások, ezért került sor a váltásra. Szerinte Magyarország piaci presztízse nem csorbult, és továbbra is komoly az érdeklődés a kvótáink iránt. Molnár József az internetes hírlap kérdésére kifejtette, a minisztérium a bizottsági meghallgatáson elhangzott fideszes álláspont hatására döntött úgy, hogy modellt vált, és megosztja a nyilvánossággal a kvótaeladásokról szóló szerződések lényegi tartalmát. Megjegyezte, „ez megnehezítheti a további értékesítést, de ennek a problémának a megoldása már a következő kormány feladata lesz”.
Milyen ország lenne itt, ha egy zenebohóc vezetné?