
origo.hu
Botrányok, kémbotrány és béremelés – ez történt a héten a magyar politikában
Dőlnek a csontvázak a kormány szekrényéből. Csak ezen a héten 170 milliárd forintnyi „csontváz” esett ki a szekrényből, ami az idei évre tervezett államháztartási hiány növekedését eredményezheti – jelentette be tegnap Varga Mihály, a gazdasági tényfeltáró bizottság vezetője, közölve, hogy június elején hozzák nyilvánosságra első részjelentésüket. A konkrét, akár „nyíltszíni jogsértésnek” is nevezhető ügyek kapcsán Varga Mihály kiemelte a Malév 60 milliárd forintos, nem várt követelésállományát, a Vértesi Erőmű 37-40 milliárd forintos hiányát, és a munka világát érintő kiadásoknál tátongó 70 milliárd forintos lyukat. Varga Mihály leszögezte: a három tétel összesen 170 milliárd forint, s önmagában emiatt a 3,8 százalékos tervezett államháztartási hiány helyett 4,5 százalékos lehet az idei hiány. A nyilvánosságra került ügyek kapcsán elmondta még: kozmetikázott, meghamisított, eltitkolt jogsértések kerülnek napvilágra, s kifizetetlen számlák, minisztériumi tartozások, kötelezettségvállalások maradnak a következő kormányra. A Pénzügyminisztérium szerint a tényfeltáró bizottság folyamatosan olyan csontvázakat tár fel, amelyekről a kormány már részletes tájékoztatást adott. Szó sincs tehát arról, hogy bármiféle csontvázak lennének a költségvetésben, amelyeket valaki is eltitkolt volna – fogalmaz a tárca tegnapi közleménye.
Legalább ezerfős létszámmal alakulhat meg az adórendőrség – legalábbis erre lehet következtetni az adóhivatal és a vámhatóság összevonásának eddigi fejleményeiből. Valószínűsíthető ugyanis, hogy a pénzügyi bűncselekményeket felgöngyölítő új egység a vámhatóság jelenlegi nyomozóállományára épül majd. A vámosoknál pillanatnyilag közel 1100 munkatárs foglalkozik a közkaszszát megkárosító visszaélések felderítésével, s a nyilvánosságra került részletek alapján feltételezhető, hogy valamennyi alkalmazott munkát kapna az adórendőrség kötelékében. Az ezres létszám ugyanakkor emelkedhet: egyrészt a területen jártas adóhivatali dolgozók átcsoportosításával, másrészt az egyéb bűnüldöző szervezetektől érkező szakemberekkel. Így nem zárható ki, hogy a jövőben akár kétezer adónyomozó is foglalkozhat például a feketegazdaság felszámolásával vagy az adóparadicsomokba mentett adózatlan vagyonok tulajdonosainak felkutatásával.
Az adórendőrség a pénzügyi hatóságok átszervezésének részeként állhat fel. A héten Matolcsy György kijelölt nemzetgazdasági miniszter és Fónagy János fideszes képviselő terjesztett be törvényjavaslatot az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH), valamint a vám- és pénzügyőrség összevonásának előkészítéséről. Az egyesülés részletei még nem ismertek, ám korábbi információink arról szóltak: a kialakítandó új szervezet három elemből, az adóhivatalból, a vámhatóságból és az adórendőrségből állna. A teljes testületet az elnök vezetné, erre a posztra jelenleg Vida Ildikó, korábbi APEH-vezető tűnik a legesélyesebbnek. Az adónyomozók munkájának mindennapos irányítását az elnök alá rendelt, kellő szaktudással bíró szakember láthatná el.
Adórendőrség már az első Orbán-kormány alatt is működött, s nem is rosszul. Az akkori egység felállítása elemzők szerint nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a 2000-es évek elején érezhetően visszaszorult a feketegazdaság. A korábbi és a mostani szervezet között azonban érdemi különbség lehet. Mégpedig éppen a vámosok szakemberállományának és hatásköreinek átvétele miatt, hiszen jelenleg több gazdasági bűncselekmény nyomozása is a vámhatósághoz tartozik. A viszszaélések feltárásakor a fináncok – fegyveres szervezet lévén – kényszerintézkedéseket foganatosíthatnak, csapaterőt vethetnek be, s szükség esetén titkosszolgálati eszközöket alkalmazhatnak. Az első Orbán-kormány alatt ezek a jogosítványok csak részben illeték meg az adónyomozókat, így sokszor a rendőrség segítségét kellett kérniük. Ez azonban pénzbe került, ráadásul lassította az eljárásokat. Éppen ezért ésszerűnek tűnik, hogy a jövőben felállítandó adórendőrség a hivatásos jogállásukat, s ezzel a mostani jogosítványaikat megtartó vámosnyomozókra épüljön.
Az adóhivatal és a vámhatóság egyesítésének menetrendjéről jelenleg annyi tudható biztosan, hogy az összevonást kormánybiztos készíti majd elő. E poszt betöltőjére is lehet következtetni, ugyanis egy elfogadásra váró paragrafus úgy szól: ha két hatóságot összevonnak, akkor az egyik vezetője kormánybiztosként irányíthatja a másikat. Mivel a Matolcsy és Fónagy által beterjesztett törvényjavaslat a vámhatóság élére nevezne ki kormánybiztost, így valószínű, hogy az APEH vezetője egyben a vámosok kormánybiztosa is lesz. Az Index hírportál eközben tegnap arról számolt be, hogy az adóügyek állami irányítását a jövőben Balog Ádám látja el. A 32 éves adószakértő jelenleg a PricewaterhouseCoopers alkalmazásában áll.
– Az összevonás részleteiről a Vám- és Pénzügyőrség Független Szakszervezete egyeztetni szeretne a kormánnyal – mondta tegnap lapunknak az érdekképviselet elnöke. Holecz Gábor közölte, hogy a szakszervezet levélben foglalta öszsze észrevételeit, jövővel kapcsolatos elképzeléseit. Levelét az érdekképviselet eljuttatta szerkesztőségünkhöz is. A szakszervezet mások mellett arra tesz javaslatot, hogy a létszámot ne csökkentsék, továbbá sürgeti a munkatársak mostaninál jobb anyagi megbecsülését, valamint a valóságos szakmai karrier felkínálását. Emellett jónak tartaná, ha a vámosok a jelenleginél több bűncselekményben nyomozhatnának, s az eljárásokban szélesebb lehetőségekkel élhetnének. Ezeken túl az érdekképviseletnek a szerencsejáték-szervezés és a borászat ellenőrzésére is van kész terve.
Botrányok, kémbotrány és béremelés – ez történt a héten a magyar politikában
Egy szempillantás alatt robbant fel egy teherautó a kertvárosban + videó
Máris elvették Szoboszlai Dominik aranyérmét, reagált a focista
Kínai giga-akkumulátorgyár Németországban: most már látszik az igazság a CATL-ről – ezt a magyaroknak is fontos tudni Debrecenben
Ezzel el is dőlt Szoboszlai jövője? Súlyos döntést hozott a Liverpool edzője
Ekkora ziccert nem szoktak kihagyni komolyan vehető politikusok, Hont szerint Magyar Péternek ez is sikerült
Pottyondy Edina bedöntötte a teljes baloldalt, Magyar Péterrel együtt
Nem tudott nyerni a Vasas, a Kazincbarcika jutott fel az élvonalba; a Gyirmót kiesett az NB II-ből!
Pottyondy Edina borította a bilit, Magyar Péter fejére is hullott a tartalmából
Pintér Attila máris tudja, kik a felelősök a Vasas kudarcáért
Magyar játékos verte a Roland Garros tavalyi győztesét
Putyin olyant tett, amitől Zelenszkij felrobban majd
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.