USA: elfogadták a reformcsomagot

Történelmi jelentőségű pénzügyi reformcsomagot fogadott el csütörtök este az amerikai szenátus. Az új szabályozás az 1930-as évekbeli gazdasági válság óta a legátfogóbb változtatásokat irányozza elő a Wall Street működési szabályai tekintetében. Tegnap az EU pénzügyminiszterei is összehangolt gazdasági lépésekről egyeztettek.

Hírösszefoglaló
2010. 05. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átfogó, a pénzügyi rendszer jelenlegi működését felforgató reformcsomag-tervezetet hagyott jóvá az amerikai szenátus, amely csütörtök este 59:39 arányban szavazta meg a javaslatot. A most jóváhagyott törvénytervezet egy sor eszközt vezet be a pénzügyi rendszer és a piacok esetleges kockázatainak kimutatására, így új tanácsot állít fel a nagybankok tőkekövetelményeinek meghatározására. A csomag külön alapot kíván létrehozni a Lehman Brothershez hasonló nagybankok csődjének esetére annak érdekében, hogy egy ilyen esemény ne rengethesse meg a pénzpiacokat.
A szenátus jelentősen meg kívánja növelni az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed hatalmát is, ezenkívül meghatározza, hogy válság esetén a szövetségi betétbiztosítónak (FDIC) adóssággaranciát kell nyújtania a bankok számára. A reformcsomag könynyebbé teszi a csőd felé közelítő nagy pénzintézetek felszámolását. Új szabályokat ír elő az olyan értékpapírok működtetésére vonatkozóan, amelyeknek nagy szerepük volt a 2008-as gazdasági krízis kialakulásában, továbbá megteremt egy új fogyasztóvédelmi ügynökséget. E felügyelet alól a szenátusi javaslat csak a tízmilliárd dollárnál kisebb eszközállományú bankokat mentesítené. A tervek szerint hamarosan egy minden korábbinál erősebb fogyasztóvédelmi rendszer lép életbe, amely kiterjed egyebek mellett a hitelkártyákra, a diák- és jelzáloghitelekre.
A most elfogadott szabályozást még össze kell hangolni a képviselőház által tavaly decemberben elfogadott változattal, s ezek után kerülhet aláírásra Barack Obama elnökhöz. Mivel a két verzió között minimális a különbség, biztosra vehető, hogy a kongresszus heteken belül elfogadja a reformtörvényt. Barney Frank, az alsóház pénzügyi bizottságának elnöke szerint a végső jóváhagyás még július 4. előtt megtörténik. A reformcsomag az amerikai gazdaságot mély recesszióba taszító 2008-as pénzügyi válság megismétlődését hivatott megakadályozni. Az elnöki aláírással törvényerőre emelkedő szabályozás a második jelentős törvényhozási győzelem Obama számára az egészségügyi reformtörvény után.
Mindeközben a gazdasági intézkedések uniós összehangolásának szükségességét hangsúlyozták az uniós pénzügyminiszterek tegnapi tanácskozásukon. Mint azt Herman Van Rompuy, az Európa Tanács elnöke a brüsszeli egyeztetés után kifejtette, széles körű egyetértés bontakozott ki azt illetően, hogy szankciókkal kell sújtani azon tagállamokat, amelyek nem teljesítik a gazdasági válsághelyzet elkerülése érdekében szükséges stabilitási célkitűzéseket. Van Rompuy reményei szerint a szorosabb együttműködésről szóló megállapodás az októberi uniós állam- és kormányfői tanácskozás elé kerülhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.