Rávilágítottak az eurózóna súlyos problémái arra, hogy az Európai Unió valójában egy nagy szabadpiaci vásártérként működik, ahelyett, hogy gazdasági öszszefogással erősítené a gyengébb hátterű tagállamokat – fogalmazott Laurent Cordonnier közgazdász, aki szerint az uniót ma már csupán a fogyasztók közösségeként lehet emlegetni. A Lille egyetem oktatója erről a Francia Intézet és a Kossuth Klub Létezik-e gazdasági Európa című rendezvényén beszélt, ahol kifejtette: a gazdasági együttműködést biztosító EU-s intézményrendszer gyakorlatilag nem létezik, s éppen ez az oka, hogy az egyes tagállamok közötti egyensúlytalanságok tompítása kudarcba fulladt. A makroökonómiai szakértő szerint az unió közös gazdaságpolitikájának hiányát mutatja, hogy a közösség kereskedelmi deficitje tíz év alatt 60 milliárd euróról 258 milliárd euróra nőtt, miközben a tagállamok egymás közötti kereskedelme, ha kis mértékben is, de viszszaszorult. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor felgyorsult az európai gyártás kiszervezése az EU-n kívüli országokba. A versenyképtelenséget erősítette, hogy az euró árfolyama nyolc év alatt több mint 70 százalékot erősödött a dollárral szemben, amely hátrányosan érintette az exportot, és az árverseny végül az uniós munkavállalók béreinek csökkenéséhez vezetett. Cordonnier egyenesen úgy fogalmazott, hogy az euró árfolyama „öngyilkos” volt, mert „elvitte a termelést és óriási pénzeket vett ki az EU dolgozóinak zsebéből”. A közgazdász arra is figyelmeztetett, hogy a nemrég bejelentett megszorítócsomagok nincsenek összhangban egymással, ami tovább rontja a megbillent egyensúlyt. Példaként említette, hogy az unió tagállamainak költségvetési hiánya ma már átlagosan a bruttó hazai össztermék (GDP) hat százaléka felett jár, miközben 2007-ben még csak 0,7 százalék volt, ráadásul az átlagos adósság a két évvel ezelőtti 66 százalék helyett 75 százalékra kúszott fel.
– Ebben a gazdasági szerkezetben csak vesztesek lehetnek: kitettük az uniót egy erős külső konkurenciának, miközben nincs közös kereskedelempolitikánk – fogalmazott a francia közgazdász.
Hasonló gondolatokat fogalmazott meg a fórumon előadást tartó Róna Péter közgazdászprofesszor is, aki szerint egyáltalán nem biztos, hogy az eurózóna túléli a válságot, mert nem képes rugalmasan kezelni a válságokat, amelyek egyenlőtlenül jelentkeznek és hátrányosan érintik a felzárkózó tagállamokat.
– Az unió hamisan ígért olyan gazdasági integrációt, amely érintetlenül hagyná a tagállamok függetlenségét, ezt az ellentmondást a közös valuta létrehozása hozta a felszínre – fogalmazott az egyetemi tanár. Véleménye szerint a felzárkózó euróövezeti tagállamoknak és az unió perifériájára szorult országoknak a gazdasági válság olyan sokkot jelentett, amely nemcsak előnytelenebb helyzetbe hozta őket, hanem a hátrányukat is fokozta, mivel a gyengébbek már korábban elvesztették a gazdaságpolitikai eszköztáruk java részét. Az euróval kapcsolatban megjegyezte: az nem más, mint a német márka újracsomagolása, amelyet kezdetben inkább a franciák erőltettek, ám végül a németek szabták meg a feltételeit.

Trump nem megmentő, hanem szövetséges a konzervatív értékek harcában