Akik legyőzték a génmanipulálókat

Hazánkban járt Percy Schmeiser és neje, Luise A. kanadai farmerek, akik 2007-ben alternatív Nobel-díjban részesültek, mert a törvény előtt felvették a harcot a génmanipulált növények (GMO) erőszakos terjesztéséért felelős Monsanto óriáscéggel. A házaspárt a vállalat 1998-ban feljelentette azzal az ürüggyel, hogy birtokukon engedély nélkül termesztik a Monsanto által szabadalmaztatott repcét, holott a gazdák ültetvényét a környéken termesztett génmódosított növények fertőzték meg. Végül magának a Monsantónak kellett kárpótolnia Schmeiseréket. Azóta a házaspár több mint 100 országban járt, hogy felhívják a helyiek figyelmét a génmanipulált élelmiszerek végzetes csapdájára.

Győr Ágnes
2010. 06. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mikor találkoztak először a génmanipulált növényekkel?
– Kanadában 1996 óta termesztenek genetikailag manipulált növényeket, jelenleg négy ilyen növényfajt engedélyeznek. Időközben azonban kiderült, hogy minden, amit a gazdáknak 14 éve ezekről a típusú növényekről mondtak a cégek – elsősorban a Monsanto –, hazugság. A GMO-k gazdasági, környezeti, egészségügyi problémákat okoztak. Ráadásul a gazdák elvesztették a kontrollt a vetőmag használata felett.
– Önök szerint mi volt a legnagyobb hazugság?
– Fontos hangsúlyozni, hogy a genetikailag módosított növények tönkreteszik a hagyományos gazdálkodást. A GMO-k ugyanis előbb-utóbb porzással beszennyezik az azonos családba tartozó növényeket. A cégek gyakran azt állítják, hogy ez megakadályozható, ha hagyunk egy húsz-ötven méteres biztonsági sávot a bevetett földek közt. Hagyhatunk azonban akár ötven kilométeres területeket is szabadon, a keresztbeszennyezés elkerülhetetlen. De nem csak a szél, vagy a méhek okozzák a génmanipulált növények elterjedését. A rossz szándékú szakértők is sokat tudnak ártani. Kanadában például, bár nem engedélyezik a génmanipulált len termesztését, tavaly azt az értesítést kaptuk Németországból, hogy már ez a növényfajunk is fertőzött. Utólag kiderült, hogy kutatók egy csoportja 2001–2002-ben kísérletezett ezzel a génmanipulált lennel. Bár később központilag betiltották a vizsgálatokat, egy tudós néhány tasaknyi magot szétosztott a lakosok közt anélkül, hogy tájékoztatta volna őket arról, mit is kapnak pontosan.
Jelenleg nem tudjuk, hogy ki lehet-e egyáltalán iktatni a génmanipulált termékeket, ha egyszer már bekerültek a rendszerbe. Minden országnak el kell tehát döntenie, hogy hogyan képzeli el a jövőjét: megőrzi a hagyományos mezőgazdaságát, vagy áttér a génmanipulált növényekre.
– A cégek gyakran azzal érvelnek, hogy a GMO-növények termesztése a hagyományos mezőgazdálkodáshoz képest kevesebbe kerül.
– Mint tudjuk, egy cég soha nem ajánl olyan üzletet, amely anyagilag veszteséges lehet számára. Miközben a GMO-khoz a velük párhuzamosan megjelenő szupergyomok miatt körülbelül háromszor annyi vegyszert kell használni, a termésátlagok csökkennek. A kanadai gazdasági minisztérium hivatalos adatai szerint nálunk a génmanipulált termékek miatt egyes területeken felére esett vissza a termelés. A jogvédett vetőmagokat ráadásul minden évben újra meg kell venni a cégtől, a bevetett terület után pedig hektáronként további illetéket kell fizetniük a gazdáknak. Míg korábban egy hektár bevetéséhez elegendő magot átlagban két euróért meg lehetett venni, a GMO-ok esetében ez a költség ötven euróra növekedett.
– Sejtette, hogy milyen kemény fába vágja a fejszéjét, amikor elkezdődött az első per? Felmerült a hoszszú, csatározással töltött évek alatt, hogy feladják a harcot?
– Tudtam, hogy a Monsanto egy óriási cég, azt azonban, hogy ennyire arrogáns, nem gondoltam volna. El akarták venni a földünket, a rajta álló házat, de a mezőgazdasági eszközeinket is. Nem szabad elfelejteni, hogy a vegyszereket gyártó cégből létrejött Monsantónak az a célja, hogy átvegye a világ magkereskedelme felett az uralmat. Bevallom, hogy sokszor eszembe jutott, elsősorban a családra nehezedő stressz miatt, hogy nem harcolok tovább. Ilyenkor azonban a feleségem erőt öntött belém. Emlékeztetett arra, hogy jó ügyért, a gazdák elidegeníthetetlen jogaiért küzdünk.
– A perüknek voltak állami szinten következményei Kanadában? Felmerült például, hogy kitiltják a Monsantót az országból?
– Ilyen direkt intézkedések nem történtek, de a perek ráirányították a gazdák figyelmét arra, hogy mi is történik. Később, amikor a cég génmanipulált rizst és búzát akart engedélyeztetni, a kezdeményezés elsősorban a helyi farmerek tiltakozása miatt bukott meg. Esetünk precedensértékű volt. Néhány évvel később ennek nyomán indítottak a gazdák az Egyesült Államokban pert egy gyógyszergyár ellen. Idáig öt esetben adott igazat a bíróság a farmereknek, és további ezer ügynek még folyik a tárgyalása.
– A Monsanto Magyarországon is jelen van, a génmanipulált burgonyát ráadásul engedélyezték Európában. Ezért döntöttek úgy, hogy hozzánk is ellátogatnak?
– Feleségemmel nem azért jöttünk ide, hogy megmondjuk, mit csináljanak. Azért vagyunk itt, hogy elmeséljük, mit tettek a génmanipulált növények a kanadai gazdákkal. 1996-ban, amikor nálunk először engedélyeztek génmanipulált élelmiszerek termelését, minket senki sem világosított fel arról, hogy mik lehetnek a következmények.
A közelmúltban jártam Németországban, ahol nemrég elkezdték az Amfora névre keresztelt GMO- burgonya termelését. Nem tudtam elhinni, hogy engedélyezik, Kanadában ugyanis nyolc-kilenc évvel ezelőtt szintén próbálkoztak a GMO-burgonyával, és az eredmények katasztrofálisak voltak. Akkor is azt mondták, elképzelhetetlen, hogy a genetikailag manipulált, rovarirtó szert termelő, ipari célra szánt krumplik beszennyezzék a fogyasztásra szánt növényeket. Nemsokára azonban a fogyasztásra szánt burgonya is mutálódott, ezért az olyan nagy cégek, mint például a Mc’Donalds vagy a Burger King azonnal bejelentették, nem vesznek krumplit Kanadától. Önök előtt azonban még van választási lehetőség. Az a fontos, hogy ha mi már eljutottunk idáig, a magyar gazdák se akarjanak elindulni ezen az úton.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.