Céltudatosabbak a dolgozó diákok

Hamarosan véget ér a vizsgaidőszak a középiskolákban és a felsőoktatási intézményekben, s a vakációval együtt beköszönt a nyári munkák időszaka is. A diákszövetkezetek vezetői szerint az utóbbi években lassan megváltozott a fiatalok motivációja: a nyár végi bulik finanszírozása helyett gyakorlatiasabb, a jövőbeni munkavállalást segítő tapasztalat megszerzése vezérli őket.

Nagy Áron
2010. 06. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenöt éves korom óta minden nyáron dolgozom, és nehogy azt hidd, hogy csak a pénz miatt – közölte Miklós Dénes, a fővárosi Pénzügyi és Számviteli Főiskola hallgatója, majd így folytatta: édesanyám szigorú asszony, kölyökként is megkövetelte tőlünk – hárman vagyunk testvérek –, hogy segítsünk a ház körül. Egyre azt hajtogatta: csak akkor tanuljátok meg becsülni a pénzt, ha megdolgoztok érte. Előbb-utóbb minden gyerek rájön, hogy nem esik le a gyűrű az ujjáról, ha a két és fél hónapos nyári szünetből egyet ledolgoz – szögezte le a 23 éves fiú.
Faluhelyen az idősebbek még emlékezhetnek rá, hogy a júniusban kezdődő vakáció egykor nem a tanulásban kimerült fiatalok pihenéséről szólt. Amikor a magyar társadalom zöme még a mezőgazdaságból élt, a nyári tanulmányi szünetben a diákok a földeken dolgoztak, arattak a szüleikkel. Bizonyára kevesen tudják, hogy a bíróságokon bevett törvénykezési szünetet is ehhez igazították; a kasza mellől senkit nem lehetett a törvényszékre vinni. Aratás után kellett bevonulni a börtönbe az elítélteknek is, hogy munkájukkal családjuk következő évi kenyerét még előteremthessék.
– A közelmúltban a fiatalok leginkább azért vállaltak munkát, hogy az új tanév előtti utolsó hetekben kitombolhassák magukat. Az utóbbi években viszont azt tapasztaljuk, hogy egyre komolyabb célokat tűznek ki maguk elé – mondta lapunknak a Rébusz diákszövetkezet munkatársa. Pataki Orsolya szerint egyre többen vannak, akik a nyári diákmunkát arra használják fel, hogy tapasztalatot szerezzenek olyan területeken, amelyen a későbbiekben felnőtt munkavállalóként szeretnének elhelyezkedni. A szerencsésebbek jelentősebb összegekre tehetnek szert a vakáció néhány hetének feláldozásával.
A MÜISZ iskolaszövetkezet marketingvezetője arról tájékoztatott, hogy a legalacsonyabb budapesti diákbér 500, a legmagasabb akár 2000 forint is lehet óránként, a fővároson kívül ugyanez 460 és 700 forint. – Természetesen a magasabb fizetésért a diákoknak is többet, valamilyen szakmai tudást kell felmutatniuk. Fordítással, szoftverfejlesztéssel és -teszteléssel például kifejezetten jól lehet keresni – állította Másody Szabolcs, aki szerint nem létezik slágerállás.
Györki Virág sem válogatós. – Tavaly szórólapozást vállaltam, utána egy gyorsétteremben dolgoztam majdnem egy évet a suli mellett – közölte a Kölcsey Ferenc Gimnázium 19 éves diákja. Elmondta, most is iskolaszövetkezeten keresztül keresett munkát. Rajtuk keresztül sikerült az idén az egyik legjobban fizető állását megszereznie, ez óránként 950 forintot jelent. A diáklány elsősorban a pénz miatt dolgozik, ám emellett azt is észben tartja, hogy lehetőleg olyan munkát vállaljon el, amely később jól mutat az életrajzában.
Miklós Dénes ezzel szemben azt mondta, tavaly óta magának keresi az állásokat. – Alapvetően korrektek voltak velem a diákszövetkezetek, bár előfordult, hogy az ebédszünetet levonták a fizetésemből. 2009-ben magamnak kerestem egy irodát. Mivel így jobb volt a fizetésem, mint a diákszövetkezetnél, úgy döntöttem, a jövőben is ehhez tartom magam – szögezte le a fiú.
– Lehet, hogy a tanulónak szerencséje volt, lehet, hogy más van a háttérben – kommentálta a főiskolai hallgató esetét a Student iskolaszövetkezet igazgatója. Vas Zoltán szerint a szövetkezetek egyfajta védőernyőt képeznek a tagjaik fölé, így azok garantáltan megkapják járandóságukat. Akkor is, ha a cég később valamiért nem fizet – tette hozzá a Student vezetője. Vas Zoltán szerint a nyári munkának nevelő, személyiségépítő hatása is van. – Azok, akik dolgoznak, és így teremtik elő a pénzüket, jobban meg tudják becsülni annak értékét. Az is fontos, hogy ilyenkor a diákok beleláthatnak a dolgozó emberek világába, így az érettségi, a diploma megszerzése után otthonosabban mozognak egy munkahelyen – vélekedett a Student igazgatója.
Noha úgy tűnik, itthon is jó pénzt lehet keresni egy-egy nyári munkával, a tapasztalatszerzés, az életrajz kicsinosítása miatt sok egyetemista attól sem riad vissza, hogy a tengeren túlra szegődjön el néhány hónapra – tudtuk meg a Bron-y-aur munkatársától. – Az Egyesült Államok, valamint Anglia a két slágerország. A legtöbben ezekre a helyekre szeretnének eljutni – közölte Hatvani Edina. Hozzátette: a szállást általában a munkáltatók biztosítják, a fizetés pedig 7 és 15 dollár között mozog óránként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.