Ellenfélként, magyarként a 0-6-ról

Napra pontosan huszonnégy esztendeje szenvedte el a Szovjetuniótól sokkoló, 6-0-s vereségét labdarúgó-válogatottunk a mexikói világbajnokságon. Kárpátaljai honfitársunk, Rácz László ellenfélként, Vaszilij Racként lépett pályára Irapuatóban, öt évre rá viszont már a Ferencvárosban futballozott, ha csak hét meccs erejéig is, majd 1996-ban Varga Zoltán segítőjeként a csapat pályaedzője lett. Aztán szinte nyoma veszett, és miközben a Fradi jelenleg magyar vagy magyar kötődésű trénert keres, addig az egykori szovjet válogatott játékos korábbi sikerei helyszínén, a jelenlegi Ukrajnában kutat munka után. Mi is csak telefonon beszélgettünk vele.

Babó Levente
2010. 06. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdjük a számunkra legkellemetlenebb emlékkel, a mexikói 0-6-tal, ami önnek persze 6-0 volt. Itthon ezernyi valós és valótlan okát sorolták a kudarcnak, a tésztakúrától a magaslati levegőig. Ellenfélként hogyan látta, mi döntött?
– A szovjet válogatott élén közvetlenül a vb előtt váltás történt, Valerij Lobanovszkij lett a kapitány, aki merőben új taktikát dolgozott ki és játszatott. A magyarok még az előző csapatot láthatták, arra készülhettek. Talán azt is gondolták, ők az esélyesek, és kicsit lenézték a szovjeteket.
– Jól érzem a hangjából, hogy nem szívesen emlékszik vissza erre a mérkőzésre?
– Nem, nem zavar, ha erről kérdeznek, sűrűn előkerül ez a téma. De kétségtelen, sajnálom, hogy a magyar válogatott került akkor az utunkba. Jobb lett volna, ha a franciákkal vagy Kanadával kezdünk, és nem a magyarokat verjük meg ilyen nagyon, hisz kétségtelen, ekkortól indult meredeken lefelé a magyar labdarúgás.
– Amit testközelből tapasztalhatott meg, hiszen a mexikói vb után tíz évvel a Ferencváros pályaedzője lett. Igaz a történet, hogy Varga Zoltánt előtte nem is ismerte személyesen?
– Igen, csupán annak alapján keresett meg, amit az újságokban olvasott és hallott rólam. Varga Zoltán profi edző volt, csak a munkában hitt. Ezért is tudtunk jól együtt dolgozni. Ha több időt kapunk, komoly szemléletváltást érhettünk volna el. De akadtak játékosok, akik ezt nem akarták, végül az ő akcióik miatt kellett mennie Zolinak.
– Azóta nem vállalt szerepet a magyar labdarúgásban. Elege lett belőle, vagy nem is keresték?
– Nem kerestek, semmilyen ajánlatot nem kaptam. A vezetőknek más kell. Én túl komolyan veszem a labdarúgást, engem nem lehet irányítani. Magyarországon amúgy is nehéz kispadot találni, körbeforognak az edzők. Igaz, mostanában bekerült néhány külföldi szakember, akikkel amellett, hogy nem beszélik a nyelvet – ami szerintem nagyon fontos –, az a probléma, hogy nem ismerik a magyar játékos mentalitását.
– Miért, az milyen?
– Megelégedett. Beéri azzal, hogy megkapja a pénzét, ír róla a sajtó. Nem akar többet, neki ez elég. Van egy-két kivétel, Gera vagy Dzsudzsák, ők a kezdeti nehézségek ellenére kint maradtak, és megharcoltak a helyükért.
– Éppen Gerát említi példaként, aki lemondta a válogatottságot. Erről mi a véleménye?
– Először is az, hogy a magyar válogatott mellé nívósabb szövetségi kapitány illene. Erwin Koeman edzőként nem ért el nagy eredményeket, nem edzett nagy csapatokat. Talán Gera is úgy érzi, nem folyik megfelelő szakmai munka a válogatottnál. Itt van például Bölöni Laci barátom, aki korábban már majdnem szerepet vállalt a hazai labdarúgásban, ám sok mindent elárul, hogy a feltételeket, amelyeket szabott – nem anyagiakat –, nem tudták teljesíteni. Komoly ember, komoly edző, magyarként tehetne a magyar futballért.
– Ez önre nem igaz? Legutóbb 2007-ben, a Dinamo Kijevnél Szabó József mellett pályaedzőként tevékenykedett, nem gondolt rá, hogy valamilyen formában visszatérjen a labdarúgásba?
– De igen, épp a napokban kezdtem tárgyalni egy ukrán klubbal, ahová vezetőedzőnek hívnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.