Északon már apadnak a folyók

Szegedet is elérte a tiszai ár a hét végén, vasárnap a város rakpartja került víz alá. Az ország északi része ugyanakkor fellélegezhet, mert az illetékes vízügyi igazgatóságok tájékoztatása szerint általános az apadás. Ahonnan a folyók visszavonultak, az ÁNTSZ közreműködésével megkezdődött a fertőtlenítés. Több mint háromszáz ember azonban még mindig nem tudott visszatérni az otthonába.

Nagy Áron
2010. 06. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áttörte gátját a Visztula. Két napja elszánt küzdelmet folytatnak a lengyel katasztrófavédelmi hatóságok a Visztulával, amely vasárnap este törte át gátját Plock közelében – jelentette a DPA. A fővárostól 100 kilométernyire lévő település, csakúgy, mint tizenhét másik, néhány órán belül víz alá került. A halálos áldozatok száma és az elárasztott terület mérete folyamatosan nőtt; lapzártáig 15 holttestet találtak meg a katonák, tűzoltók és önkéntesek. A mentőalakulatok tegnapra virradóra 32 tonna törmeléket hordtak a sérült gáthoz, hogy megakadályozzák a víz további pusztítását. A térségben négyezer embert és ötezer állatot kellett biztonságba helyezni. Legrosszabb esetben akár tízezer ember is veszélybe kerülhet Gabin és Slubice környékén – idézte a közép-lengyelországi Mazóvia vajdaság szóvivőjét, Ivetta Bialyt az MTI. Varsóban is folyamatosan romlik a helyzet. A Visztula szintje tegnap este már több mint egy méterrel haladta meg a kritikus határt. A folyón 1884 óta nem tapasztaltak ilyen méretű áradást.


Folyamatos volt az apadás a hosszú hétvégén a Tisza felső szakaszán és a Körös vidékén – tájékoztattak az illetékes vízügyi igazgatóságok. A Tisza Vásárosnamény–Zsurk és a Vásárosnamény– Lónya közötti szakaszán megszüntették az árvízvédelmi készültséget, Zsurk és Szabolcsveresmart között viszont még mindig első-, ez alatt másodfokú riasztási szint fenntartása indokolt. A Túr és a Kraszna vízállása is csökken, a folyók mentén jelenleg elsőfokú készültség van érvényben. A Lónyai-főcsatorna vízszintje lassan emelkedik a Nyírségből érkező belvizek miatt, a védvonalakon ezért másodfokú készenlét van érvényben. A jásztelki vésztározó mentén húzódó gátszakasz kivételével tegnap reggel a Zagyván másodfokúra mérsékelték az árvízvédelmi készültséget. Ugyanakkor az ár vonulása miatt tegnap másodfokúra emelték a készültséget a Tisza-tó körül. A Fekete-Körösön vasárnap éjszaka megszűnt az árvízvédelmi készültség, míg a Kettős-Körös vízszintje várhatóan ma reggelre már az elsőfokú védelmi készültség határa alá csökken. Még gyengén árad a Sebes- és a Hármas-Körös, valamint a Berettyó, de a vízoszlopok magassága nem éri el a védekezési szintet. A Tisza vízszintje Csongrádnál viszont szünet nélkül emelkedik, így a folyó visszaduzzasztó hatása tartósan érezhető lesz. Az ár tehát lassan vonul dél felé; Szegedet az első hullám vasárnap érte el, a rakpart víz alá került – jelentette a távirati iroda.
Noha tovább csökkent a védelmi készültség Magyarország folyói és a veszélyeztetett települések mentén, 334 ember még mindig nem tudott visszatérni az otthonába – közölte lapunkkal az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Szentes György elmondta, Borsod megyében, bár elzárt település már nincs, 37 továbbra is veszélyeztetett. Azokon a területeken, ahonnan már visszavonult a víz, az ÁNTSZ szakmai ellenőrzése mellett zajlik a fertőtlenítés – közölte a szóvivő, hozzátéve: eseti jelleggel 30 helyen észleltek járványveszélyes pontokat, de ezeket megfelelően kezelték, így nincs ok a pánikra. Tolna megyében, Regöly településen a Pacsmagi-halastavaknál tegnap tovább folyt a homokzsákos védekezés, mert a töltésmagasításra megépített nyúlgát több helyen szivárgott. A Komárom-Esztergom megyei Súron pedig a rossz idő miatt meglazult és megcsúszott egy löszfal, emiatt 20 ház veszélybe került, és a közeli út is megrongálódott. A Magyar Biztosítók Szövetsége előzetesen ötmilliárd forintra becsülte a viharok és az árvizek okozta károkat.

Fémtolvajok Szolnokon. Egy városrész lakóinak biztonságát veszélyeztették azok az ismeretlenek, akik tegnap megrongálták és részben ellopták az Alcsi szivattyútelep nyomócsövének elzáró fém szerkezetét Szolnokon – közölte a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője. A tolvajok a kerítést és a kapukat is elvitték. A szakhatóság közveszélyokozás miatt tett feljelentést a rendőrségen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.