Fertőzésveszély az árvíz nyomában

A víz után most a járványok megfékezése, a kárfelmérés és - helyreállítás ad majd feladatot a katasztrófavédelmi és egészségügyi szakembereknek az északi országrészben. Az árvízhelyzet országszerte változó képet mutat: a Tisza felső szakaszán általános az apadás, míg délre haladva egyre nő a vízszint. A biztosítótársaságok szerint a kárösszeg elérheti a hétmilliárd forintot.

Nagy Áron
2010. 06. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brandenburgi készültség. Az Odera vízszintjének lassú, de tartós emelkedése miatt áradásoktól tartanak Németország északkeleti részén – jelentette a távirati iroda. A Lengyelországgal határos Brandenburg tartományban a hatóságok hétfőn egyelőre a leggyengébbnek számító, 1-es számú készültségi fokozatot léptették életbe. A szakértők ugyanakkor arra számítanak, hogy az Odera, illetve mellékfolyói vízszintjének további emelkedése, illetve a tartós esőzés folytatódása esetén a készültség a legkomolyabbnak számító, 4-es fokozatot is elérheti. A német hatóságok már az elmúlt hét végén megkezdték az előkészületeket a várható áradásra. Mindenütt ellenőrizték, illetve megerősítették a gátakat, és sajtóértesülések szerint hárommillió – egyelőre még megtöltetlen – homokzsákot helyeztek készenlétbe. A rendkívüli helyzet miatt a brandenburgi tartományi kormány válságstábot hozott létre.


Az utómunkálatokra: a járványok kitörésének megakadályozására, a kárfelmérésre és -helyreállításra készülnek a szakemberek, mivel Észak-Magyarország korábban elöntött területeiről folyamatosan vonul vissza a víz – derült ki az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetőjének tegnapi tájékoztatásából. Falus Ferenc országos tiszti főorvos elmondta, Magyarországon jelenleg nincs olyan tömeges megbetegedés, amely az árvíz vagy a belvíz hatásaival, esetleges fertőzésekkel függene össze. A betegségek megelőzéséért azonban védőoltást ajánlanak az érintett területeken; a vakcinákat már eljuttatták a településekre – tette hozzá. Kollégái arról tájékoztattak: az átázott homokzsákok is fertőzésveszélyt jelentenek, ezért sem a kiürített zsákok, sem a homok közvetlenül nem használható fel. Kijelölt helyen kell gyűjteni őket, s a homokot csak a kiszáradás után lehet építkezéshez felhasználni. Értesüléseink szerint egyebek mellett ezekről a kérdésekről is tárgyalt délután a Kormányzati Koordinációs Bizottság, de a megbeszélés eredményeiről lapzártáig nem érkezett hír.
Miközben tegnap reggel megszűnt az árvízvédelmi készültség a Körösökön, az ország több folyamszakaszán emelkedett a vízszint, volt, ahol magasabb riadófokozatot is el kellett rendelni – jelentették az illetékes vízügyi igazgatóságok. Harmadfokúra emelték az árvízvédelmi készültséget a Tisza bal partján, Tiszafüred és Rakamaz között, de Tokajnál és alatta is lassú emelkedésre, valamint hosszan elnyúló tetőzésre kell számítani a szakértők szerint. Sárospataknál a Bodrog harmadfokú készültség mellett tetőzött, a Hortobágy-Berettyón Bucsa és Nádudvar között elsőfokú volt az árvízvédelmi készültség. Harmadfokú árvízvédelmi készültség van érvényben a Kapos és a Koppány vízgyűjtőjében is: a csicsói árok gátszakadása miatt veszélybe került a Simontornya és a Dombóvár közötti vasútvonal. Az előrejelzések szerint ma reggel elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelnek el az Alsó-Tiszán, a mindszenti vízmércéhez tartozó szakaszon, valamint a Hármas-Körös bal parti, az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatósághoz tartozó, torkolat közeli szakaszán. Az apadás másutt folyamatos, de országosan még mindig 1528 kilométernyi fővédvonalon tartanak fenn valamilyen szintű védelmi készültséget. A kormány tegnap 18 órától feloldotta az árvíz miatt Borsod-Abaúj-Zemplén megyében elrendelt veszélyhelyzetet.
A közép-magyarországi és a közép-dunántúli régióban a tegnap esti vörös riasztás mellett várt heves zivatar után a hét második felében északon is számottevő csapadékra számítanak a meteorológusok, ez pedig újabb árhullám kialakulásához vezethet.
A belvízzel elöntött területek mértéke is jelentős. A Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén meghaladja a 25, az Észak-Magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatósághoz tartozó régióban pedig a 28 ezer hektárt. Éppen ezért jelentős kár érheti a mezőgazdaságot.
Az elmúlt másfél hét viharos időjárása miatt keletkezett károk összege elérheti a hétmilliárd forintot – állapítja meg a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) legutóbbi gyorsjelentése. A biztosítókhoz érkezett kárbejelentések száma már megközelíti az 53 ezret, az eddig bejelentett kárösszeg pedig az 5,9 milliárd forintot. A Mabisz felhívja a figyelmet, hogy álkárfelmérők is felbukkantak a katasztrófa sújtotta területeken, ezért arra kérnek mindenkit, hogy csak olyan embert engedjenek be otthonukba, akit azonosítani tudnak. Egyiküket egyébként tegnap előállították, és gyanúsítottként hallgatták ki a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei rendőrök – tájékoztatott a hatóság, amelynek munkatársai egy vízben álló házból lopni igyekvő férfit is elfogtak. Rendőrkézre kerültek a szolnoki fémtolvajok is, akik hétfőn megrongálták az alcsi szivattyútelepet, és elvitték a nyomócső zárószerkezetét – közölte Kóthay László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium vízügyi szakállamtitkára. Hasonló bűncselekmény Baranyában is történt a hét végén. Az Új Dunántúli Napló tegnap arról számolt be, hogy csaknem fél méter magas víz öntött el egy utat, miután ismeretlenek a Fekete-víz patakról ellopták a zsilipet. Víz alá került 2-3 hektárnyi erdő és szójaültetvény is; a katasztrófavédelemnek a helyi lakosok segítségével csaknem hatezer homokzsák felhasználásával sikerült elzárnia a víz útját.
A tegnap esti vihar után sár- és iszaplavina öntötte el a Fejér megyei Bakonycsernyét, a településre háromnegyed óra alatt 25-30 milliméternyi eső zúdult. A viharkárok miatt Veszprém megyében több mint száz esetben riasztották a tűzoltókat.

Megtépázott Balaton-part. Riasztó látvány tárult azok elé, akik az ünnepi hétvégén végigsétáltak a Balaton déli partja strandjain. Derékvastagságúnál is nagyobb átmérőjű, kidőlt fák, súlyosan megrongálódott pázsit fogadta az arra járókat, akik éppenséggel nem voltak kevesen. – A tározónál megjelent a katasztrófaturizmus – mondta lapunknak Csonki István, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője. A szakemberek arra intenek: a völgyzárógáton, a töltésen és annak környékén életveszélyes és ezért tilos járművel közlekedni. (G. J. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.