Hangszórók háborúja Koreában

Közel tízezren, köztük háborús veteránok tüntettek Szöulban, és bosszút követeltek a Cshonan hadihajó elsüllyesztéséért. A dél-koreai hadsereg tengeralattjáró-ellenes gyakorlatba kezdett, Észak-Korea pedig felmondott egy egyezményt, amely a határ menti incidensek elkerülését célozta.

Hírösszefoglaló
2010. 06. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szöul tegnap készültségi szintjét hármasról kettesre szállította le, amelyet „komoly fenyegetés” esetén tesz. Az egyes fokozat háborút jelent. Kim Tae Jung védelmi miniszter közölte, a hadsereg teljes készültségben van, ám egyelőre semmi komoly hadmozdulatot nem tapasztaltak északi részről. A kormány arról is tárgyalt, miként válaszoljanak, ha Phenjan túszul ejti állampolgáraikat Keszonban, a határ menti gazdasági övezetben, ahol – a közeledés jeleként – dél-koreaiak is dolgoznak. A döntés szerint a „katonai szabadító akció nem jöhet szóba”, ám egy nagyobb túszválság esetén amerikai csapatokat hívnának a Sárga-tengerre. Itt a déliek flottája tengeralattjárók elleni felkészülésbe kezdett, az amerikai hadsereg okinavai légibázisán pedig a beszámolók szerint állandósult az F–22-es vadászgépek gyakorlatozása. A másik oldalról közölték, az észak-koreai hadsereg „kegyetlen csapással” fog válaszolni minden incidensre, amely az ő területén történik. A két Korea között ugyanakkor nincs egyetértés a felségvizek kérdésében.
Phenjan azt is leszögezte, az északellenes propagandát harsogó hangszórókat lelövik, amely a déliek szerint válaszcsapást fog magával vonni. A propagandahadjárat teljes erővel folyik, egy nevét elhallgató észak-koreai tisztviselő azt mondta a Dél-Koreában szerkesztett Daily NK szaklapnak, hogy a hadsereg már csak a katonák moráljának fenntartása miatt is kénytelen a hangszórókat lelőni. A 2002-ig fennálló hangosbeszélő-háború során mindkét oldal saját propagandaanyagait üvöltette, így próbálván kikezdeni a szemben álló katonák elkötelezettségét. A háború elkerülése érdekében a diplomáciai testületek főként Kínát és Oroszországot próbálják rávenni, hogy gyakoroljanak nyomást Észak-Koreára. Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnök ma Szöulba látogat, amely amerikai források szerint Phenjan felelősségének beismerése irányába tett lépés lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.